Sony končí s výrobou CD, DVD a Blu-ray mechanik pro PC

Činnost Sony Optiarc, dceřiné společnosti Sony, bude do března 2013 ukončena. Výrobce končí s optickými mechanikami pod tlakem ze strany bezdrátových přenosů dat a tabletů.

Sony končí s výrobou CD, DVD a Blu-ray mechanik pro PCSony končí s výrobou CD, DVD a Blu-ray mechanik pro PCSpolečnost Sony Optiarc, která vyrábí Blu-ray a DVD mechaniky pro stolní počítače i notebooky, ukončí do prosince letošního roku svůj provoz a do března 2013 bude formálně uzavřena, uvedl tiskový mluvčí Jin Tomihari.

Rozhodnutí je součástí strategie zaměření se na svět smartphonů, tabletů a netbooků. „Popularita produktů bez mechanik, jako jsou smartphony a tablety, roste. Byznys optických mechanik pro počítače se zmenšuje,“ sdělil Tomihari a dodal, že „zároveň nastává situace, kdy téměř kdokoliv může vyrábět optické mechaniky.

Kromě PC Sony neukončuje výrobu optických mechanik pro jiné produkty, např. audio-video. Celkem 420 zaměstnanců, z nichž 300 pracuje v továrnách, bude přeřazeno do jiných oblastí nebo jim výrobce nabídne předčasný odchod do důchodu.

Výhra prohraného souboje

Sony stála v čele boje za formát Blu-ray jako nástupce rozšířeného formátu DVD pro HD multimédia proti konkurenčnímu HD DVD formátu propagovaného společností Toshiba. Mechaniky Sony zpočátku patřily mezi nejvyspělejší na trhu. V roce 2006 společnost uvedla první přepisovací Blu-ray mechaniku pro PC.

Doposud Sony se svou technologií DVD a Blu-ray vedlo odvětví. Mohli se prodat za vysokou cenu, nyní se však ceny DVD mechanik propadly pod 50 dolarů,“ uvedl Hiroyuki Shimizu, analytik společnosti Gartner.

Japonský výrobce zaznamenal loni rekordní ztrátu. Letos je uprostřed plánu restrukturalizace, kterou chce do konce fiskálního období dokončit. Mezi distributory Sony Optiarc byl v červnu oznámen nový kontrakt s ABC Data.

Zdroj: IDG News Service, ChannelWorld
Úvodní foto: © Nomad_Soul - Fotolia.com

Komentáře