Rozhovor: Prodávejte monitory bez vadných bodů

Ačkoliv je Dell známý především pro své počítače a servery, v jeho nabídce naleznete také profesionální monitory a projektory. Jak široké portfolio Dell pokrývá a jaké prodejní nástroje resellerům poskytuje, představil Stanislav Hájek.

Rozhovor: Prodávejte monitory bez vadných bodůJan Mazal: Dell vyrábí monitory pro domácnosti i profesionální použití. Jakými úhlopříčkami pokrývá nabídku?

Stanislav Hájek: Partneři a jejich klienti mohou vybírat z kompletní sady. V portfoliu máme od dvou 17“ modelů přes 19“ a 20“, 22“/23“ atd. až po 30“ displej. Dokážeme také uspokojit požadavky zákazníků na různé poměry stran, a to od klasických 5 : 4 a 4 : 3 po dnes nejrozšířenější 16 : 9 a 16 : 10. Z pohledu použité technologie převažují TN panely, pro profesionální použití pak dodáváme monitory s technologií IPS, kterou je vybavena především řada UltraSharp.

Pod jakým označením mohou partneři snadno rozlišit jednotlivé kategorie monitorů?

Monitory označované jako Value, tedy nejlevnější, jsou vybaveny TN panelem, základními možnostmi konektivity a pouze naklopitelným stojanem. Řada Pro, jak název napovídá, je určena pro firemní využití – monitory disponují TN panelem, přizpůsobitelným stojanem a USB porty. Nejvyšší řadou je UltraSharp s VA nebo IPS panely, výškově nastavitelným stojanem a USB porty. Vybrané modely této řady, které zobrazují 1,07 miliardy barev a pokrývají 110 % barevného gamutu, doplňujeme označením PremierColor. Řada Green pak reprezentuje monitory s nízkou spotřebou, WLED podsvícením a senzorem okolního světla. Používáme pro ně typicky materiály a balení šetrné k životnímu prostředí. V nabídce našich distributorů naleznete pod označením IN nebo S také modely určené primárně pro domácnosti a takovou perličkou je 3D herní LCD Alienware.

Monitor Dell U2412M

Který model je aktuálně nejprodávanější a co za tím stojí?

Nejprodávanějším modelem je 24“ monitor Dell U2412M. Hlavním důvodem bude především poměr cena/výkon, respektive použité technologie. Je vybaven IPS panelem o rozlišení 1 920 x 1 200 pixelů, který dosahuje typického kontrastu 1 000 : 1 a odezvy 8 ms. U2412M dokáže zobrazit 16,7 milionu barev a jeho pozorovací úhly dosahují 178° v obou směrech. Součástí balení je přizpůsobitelný stojan a monitor lze otáčet o 90°.

Nabízíte nějaké nástroje, které mohou partnerovi usnadnit výběr monitoru?

Dell pro své partnery a jejich klienty připravil tzv. Client Product EasyMatrix. Je to v podstatě sešit v Excelu, který obsahuje kompletní přehled aktuálních produktů na trhu včetně jejich parametrů a poskytovaných záruk. Součástí tohoto nástroje je také Monitor Selector, který dovoluje vybrat konkrétní model podle zadaných parametrů.

Do jaké míry může partner při výběru specifikovat kritéria?

Do formuláře zadá požadovanou úhlopříčku, poměr stran, rozlišení, volbu stojanu a pivotu a preferované konektory vstupů. Kromě doporučeného modelu se resellerovi zobrazí také tip na upsell a prodejní argumenty pro prodej vyššího modelu.

Kde mohou prodejci nástroj získat?

Partneři si jej mohou vyžádat u našich distribučních produktových manažerů, ale nejjednodušší je si jej stáhnout z partnerského portálu www.dell.cz/partner.

Do jaké míry dokáže Dell garantovat „bezvadné“ displeje?

U řady UltraSharp je standardní záruka Premieum Panel Guarantee, kde zaručujeme nulový počet vadných bodů po celou dobu záruky, ať už standardní nebo prodloužené, tedy 3 až 5 let. V případě, že se objeví vadný pixel, je monitor vyměněn za nový. V základu pak k monitorům poskytujeme tzv. omezenou záruku a službu Advanced Exchanged Service, kdy na základě diagnostiky po telefonu nebo on-line zasíláme po zjištění problému příslušný náhradní díl.

Projektory pro domácnosti i profesionály

Jaké řady Dell nabízí v oblasti projektorů?

Pro základní použití dodáváme řadu Standard, jejíž modely pokrývají rozlišení SVGA až WXGA a svítivost dosahuje 2 500 až 3 500 ANSI lumenů. Náročnějším zákazníkům mohou reselleři nabídnout řadu Advanced s projektory o rozlišení XGA až Full HD a svítivostí až 5 000 ANSI lumenů. Speciálně pro firmy a školství pak dodáváme krátkoprojekční modely, které dokážou promítnout obraz již ze vzdálenosti 30 cm a mohou být doplněny o bezdrátový přenos obrazu a interaktivní vlastnosti s pomocí bezdrátového pera a aplikačního softwaru.

Kterou technologii v projektorech používáte?

Mobilní projektor Dell M110Projektory Dell jsou primárně vybaveny technologií DLP od Texas Instruments. V řadě mobilních projektorů máme však také 320g model s LED zdrojem, který sice na jednu stranu dokáže vysvítit jen 300 ANSI lumenů, ale jeho předpokládaná životnost dosahuje až 20 000 hodin.

Jakou garantujete životnost lamp?

V zásadě udávaná životnost záleží na modelu a pohybuje se zhruba od 2 000 do 6 000 hodin. Z pohledu Dellu tato hodnota představuje typický čas, po kterém se množství lumenů vysvícených lampou sníží na polovinu oproti udávané hodnotě dosažené v laboratorních testech. Skutečná provozní životnost se však bude lišit na základě využití, prašnosti prostředí či četnosti výpadků elektřiny. Co se týká záruky, tak i na celou nabídku projektorů poskytujeme Next Busines Day Exchance Service od dvou let, podobně jako u LCD základních řad, čímž se výrazně odlišujeme od ostatních výrobců.

Existuje také konfigurační nástroj pro výběr projektorů?

Ano, je součástí zmíněného EasyMatrix včetně formulářů pro výběr a srovnání notebooků a desktopů Dell. Podobně jako u monitorů mohou partneři vyhledat vhodný model projektoru podle rozlišení, svítivosti, typu lampy, projekční vzdálenosti, 3D funkcí, konektivity a řady dalších parametrů. U projektorů však existuje také průvodce pro výběr příslušenství. Po volbě konkrétního modelu Selector vypíše vše, co je součástí balení, plus všechny další příležitosti k prodeji kabelů, montážních kitů, brašen a dalšího příslušenství.

U kterých distributorů mohou reselleři monitory a projektory Dell poptávat?

V České republice jsou dostupné u 100Mega Distribution, AT Computers a SWS. Na Slovensku jejich distribuci zajišťují firmy Asbis SK, eD system Slovakia a WesTech Slovakia.


Stanislav Hájek vystudoval Českou Zemědělskou univerzitu a po studiu se věnoval speciálním projektům ve státní správě ve společnosti Konsigna Solutions. Marketingu se začal věnovat jako produktový manažer ve Fujitsu Siemens Computers, kde získal také zkušenosti s partnerským prodejem. Pro Dell Computer pracuje již pátý rok. První dva roky se věnoval také produktovému marketingu mobilních produktů nicméně se vstupem Dellu do nepřímého prodeje a po spuštění programu PartnerDirect se vrátil zpět k podpoře partnerského prodeje jako channel marketig manager. V této pozici zastřešuje implementaci partnerského programu a všech dalších aktivit na podporu nepřímého prodeje v České a Slovenské republice.

Vyšlo v ChannelWorld 4/2012


Úvodní foto: Dell

Komentáře