Océ a manroland ve strategické alianci

Společnosti Océ, výrobce digitálních kontinuálních tiskových systémů, a manroland, dodavatel ofsetových tiskových řešení, uzavřely dohody o celosvětové spolupráci v oblasti inkoustového tisku pro polygrafický průmysl.Océ a manroland ve strategické alianciV rámci aliance začnou společnosti manroland a Océ dodávat od roku 2011 komplexní tisková řešení pro polygrafický průmysl. Partnerství umožňuje oběma firmám dodávat digitální a ofsetový tisk, post-processing, poradenství, systémy, služby a materiály. Manroland tak získá přístup do oblasti digitálního tisku a Océ se otevře trh polygrafického průmyslu.

Inkoustové produkční systémy se stále více používají jako doplněk ofsetového tisku zejména pro malonákladové tisky a pro just-in-time produkci. Kooperace má být přínosem především pro poskytovatele tiskových služeb. Na základě konzultace řešení s Océ i manrolandem si mohou vybrat optimální řešení.

Společnosti zatím nezveřejnily další podrobnosti o konkrétních modelech, které se objeví v obou portfoliích, ani o společném postupu v prodejním kanále. Printweek však informoval, že manroland bude prodávat sérii produktů JetStream a nedávno uvedené stroje ColorStream 3500 pod značkou Océ. Výrobci také spojí síly ve výzkumu a vývoji.

Pohled Gartnera

V březnu 2010 koupil Canon 90 % akcií společnosti Océ, což vyřešilo finanční problémy společnosti. S podporou Canonu se Océ mohlo více zaměřit na technologický vývoj a stát se v odvětví zajímavějším partnerem. Na tiskové konferenci v prosinci Océ prezentovalo 5,3% nárůst tržeb a trojnásobný nárůst provozního zisku za Českou republiku a Slovensko v porovnání s předchozím fiskálním rokem.

Růst vlivu digitálního tisku se významně podepsal na trhu ofsetové technologie. V září 2010 manroland oznámil v rámci restrukturalizace propuštění 500 zaměstnanců. Inkoustové tiskárny nyní otevírají manrolandu nové trhy a umožňují dodávat stále více poptávané řešení pro malosériovou a just-in-time výrobu.

Díky alianci se otevře polygrafický trh i pro Canon. Z partnerství budou těžit také dodavatelé tiskových služeb, kteří budou moci optimalizovat svá workflow. Koncovým zákazníkům by mělo spojení v konečném důsledku přinést nižší ceny tisku.

Trh se konsoliduje a Gartner očekává i další partnerství mezi výrobci digitálních a ofsetových řešení. Na veletrhu Ipex v březnu 2010 oznámil Heidelberg, že aktivně hledá partnera právě z oblasti digitálního tisku.

 

Zdroj: Océ, Gartner, Printweek, ChannelWorldKomentáře