Lidé: Ursula Burns novou CEO Xeroxu

V rubrice lidé vás obvykle informujeme o změnách na pozicích u lokálních poboček výrobců a distributorů. Nová CEO Xeroxu je tak jednou z výjimek. Kromě toho, že jde o změnu u významného výrobce, je tu ještě jeden důvod, proč stojí za pozornost.Anne Mulcahy, kterou magazín Forbes v roce 2005 zařadil na šesté místo v pořadí nejmocnějších žen Ameriky, v pozici CEO Xeroxu končíAnne M. Mulcahy, předsedkyně představenstva a CEO, odstoupí k 1. 7. 2009 z pozice CEO Xeroxu. Její nedávná návštěva v Praze tedy byla pro partnery pravděpodobně poslední možností setkat se s touto veleúspěšnou dámou a jednou z nejmocnějších žen Ameriky. Reportáž z její návštěvy najdete zde.

Ursula M. Burns, současná prezidentka společnosti, byla představenstvem Xeroxu pověřena, aby Anne Mulcahy v pozici CEO nahradila. Anne Mulcahy zůstane i nadále předsedkyní představenstva a odchází do „důchodu".

Níže si můžete přečíst profily obou dam, tak jak jsou prezentovány v tiskové zprávě:

„V pozici CEO Anne úspěšně vedla společnost s mnohamiliardovým obratem a přeměnila ji na firmu založenou na inovativních digitálních technologiích a službách," řekl N. J. Nicholas, Jr., vedoucí nezávislý člen představenstva společnosti Xerox (Lead Independent Director of Xerox's Board of Director). „Neustále prokazovala svůj hodnotově orientovaný způsob vedení, jasný strategický pohled, široké znalosti a mimořádnou schopnost být následována díky respektu, který u zaměstnanců společnosti Xerox získala. Zároveň se cíleně zaměřovala na rozvíjení nového způsobu vedení v Xeroxu a spolu s Ursulou Burns pracovala na posilování vedoucí pozice společnosti na trhu."

A. Mulcahy (56) se CEO společnosti Xerox stala 1. srpna 2001 a předsedkyní představenstva 1. ledna 2002. Předtím byla od května 2000 do července 2001 prezidentkou a provozní ředitelkou společnosti. Svoji kariéru v Xeroxu začala v roce 1976 jako obchodní zástupce v Bostonu. Během 33 let ve společnosti pracovala na manažerských pozicích v obchodním oddělení, v oddělení personalistiky a marketingu a vedla divizi Xeroxu, která prodává výrobky distributorům a prodejcům.

Charakteristickým znakem vedení A. Mulcahy je úzké spojení se zákazníky, často je označovaná jako hlavní prodejce Xeroxu, a neustálá snaha o inovace. Výsledkem bylo, že Xerox během jejího působení kompletně obměnil své produktové řady, za poslední tři roky uvedl více než 80 nových produktů a získal vedoucí pozici na trhu podle podílu na tržbách. Navíc A. Mulcahy vytvořila divizi Xerox Global Services, která nabízí outsourcingové, zobrazovací a konzultační služby v oblasti správy dokumentů a v loňském roce dosáhla tržeb 3,5 miliardy USD.

„Do společnosti Xerox jsem nastoupila, protože nabízela široké možnosti rozvoje a obchodní prostředí, které bylo založené na meritokracii. A zůstala jsem, protože hodnota značky, kultura a kolegové jsou velmi blízko tomu, jak by podle mého názoru mělo každé podnikání fungovat," řekla A. Mulcahy. „Bylo mi ctí stát v čele Xeroxu. Rozhodnutí pro změnu je pro mě snadné jen díky tomu, že jsem přesvědčená o tom, že může Ursula Burns Xerox posunout dál. Naše strategie je zdravá a je dobře definovaná. A i přes obtížné ekonomické podmínky vytváříme hotovost, vyvíjíme nové technologie a služby a jsme připraveni na období trvalého růstu a zisku."Ursula Burns pracuje pro Xerox téměř třicet let, nyní ho bude řídit

„Ursula převezme vedení klasickým způsobem," dodala A. Mulcahy. „Dopracovala se k tomu, a má proto můj hluboký respekt a důvěru."

Ursula Burns (50) nastoupila do společnosti Xerox v roce 1980 na letní praxi jako asistentka v oblasti strojírenství. Později zastávala pozice v produktovém vývoji a plánování. V letech 1992 až 2000 vedla několik obchodních týmů, včetně oblasti kancelářského barevného tisku a faxování a kancelářského síťového tisku. V roce 2000 byla jmenována senior viceprezidentkou pro oblast korporátních strategických služeb (Corporate Strategic Services) se zodpovědností za výrobní a distribuční aktivity. Poté se její pravomoci rozšířily i na globální výzkum a vývoj produktů, marketing a distribuci. V dubnu 2007 byla jmenována prezidentkou Xeroxu se zodpovědností za další oblasti, jako jsou podnikové informační technologie, lidské zdroje, korporátní marketing a globální zákazníci.

„Během doby, kdy stála Anne v čele, stal se Xerox silnější a finančně zdravou společností, která obsluhuje více zákazníků, od malých až po velké, se širším záběrem než kdykoliv předtím," řekla U. Burns. „Opouští pozici CEO a zanechává za sebou významný odkaz, na němž je pro mne ctí stavět. Jsem ráda, že mohu nastoupit po takové osobnosti, jakou je Anne, a pracovat jako CEO v tak úspěšné společnosti. Jsem vděčná za tuto příležitost a stejně jako Anne se zaměřím na vytváření hodnot pro naše zákazníky, zaměstnance, akcionáře a veřejnost."Komentáře