Inkoustový tisk jde kupředu

V posledních letech řada firem často řeší otázku, zda se jim vyplatí pořídit laserové nebo spíše inkoustové tiskárny. O trendy v oblasti kancelářského tisku se zajímala i společnost Epson, jeden z předních výrobců firemních tiskových řešení. (PR článek)

Inkoustový tisk jde kupředuSpolečnost Epson si nechala vypracovat rozsáhlý nezávislý průzkum s více než 2400 respondenty z řad osob pracujících v kanceláři a IT manažerů, který proběhl ve 14 zemích regionu EMEA (Evropa, Střední východ a Afrika)[1]. Průzkum poukázal na několik zajímavých trendů, např. že Češi vidí velký potenciál v inkoustovém tisku. Pro 46 % respondentů jsou inkoustové tiskárny uživatelsky přátelské, 43 % z nich je spojuje s levnými náklady a 40 % dotázaných si cení i lepší podpory produktů.

Zeptali jsme se proto Marcela Divína, Branch Office Managera ve společnosti Epson pro Českou republiku a Slovensko, jaké trendy v současnosti dle něj ovlivňují chod kanceláří, jak se s novými technologiemi mění požadavky uživatelů, či jaké jsou novinky v oblasti tiskových řešení Epson?

epson inkoust tisk inforgrafikaJaké jsou dnešní trendy v oblasti kancelářského tisku?

Trendem poslední doby je stále častější nasazování inkoustových zařízení v kancelářském prostředí. Je to snadno viditelné na rostoucích číslech prodejů inkoustových zařízení ve srovnání se stagnujícími prodeji laserových tiskáren. Nezávislé testy jasně dokazují výhody inkoustu. Mezi ty hlavní patří nižší tiskové náklady v kombinaci s náklady na celkové vlastnictví tiskárny (TCO), kde počítáme např. spotřebu elektrické energie nebo náklady spojené se servisními úkony (včetně nutných odstávek zařízení z důvodu údržby). Nezapomínáme také na ekologii. Díky jednoduché robustní konstrukci a plně recyklovatelnému spotřebnímu materiálu výrazně snižujeme možné dopady na životní prostředí.

Jsou tyto výhody měřitelné? O jaká čísla se opíráte?

Ano jsou velmi jednoduše měřitelné. Nyní se již většina zákazníků při výběru nové tiskárny mimo standardních technických parametrů a ceny zaměřuje na cenu versus výtěžnost spotřebního materiálu, tedy náklady na tisk.

U středně cenově postavených laserových zařízení je cena za výtisk 0,6 – 1,2 Kč za černobílý výtisk, v barvě klidně i 4,5 Kč. U inkoustových technologií řady Epson WorkForce Pro v různých kombinacích jsme schopni v běžných cenách dosáhnout maximálních nákladů na úrovni 0,35 Kč za černobílý výtisk, v barvě pak 1,5 Kč.  Úspora může dosáhnout i zásadních 70 %. To vše při garanci kvality. Zákazník tedy nemusí hledat alternativní spotřební materiál, aby dosáhl úspor.

Navíc není nutné řešit další komponenty, které se v laserové technologii mění, jako jsou optické válce nebo zapékací jednotky. Nic z toho v inkoustové technologii nenajdete, a tudíž opět dokážeme ušetřit zbytečné náklady.

Spotřeba elektrické energie je u inkoustových tiskáren na úrovni 20 – 40 W, u laserových technologií jde o hodnoty násobně vyšší – 250 W až jednotky kW. Celkově je inkoustová technologie násobně šetrnější. Všechny klíčové parametry byly potvrzeny testy v nezávislé společnosti Buyers Lab (BLI)[2], kde produkty Epson získaly řadu prestižních ocenění. Testy byly zaměřeny na srovnání s laserovou technologií a jsme moc rádi za velmi pozitivní výsledky.

Jaké jsou dle vás největší výhody inkoustových řešení?

Inkoustová technologie patří mezi nejuniverzálnější technologii na trhu. Kombinuje dlouhou životnost zařízení (aktuálně až 6 000 000 stran) s robustní jednoduchou konstrukcí a minimem vyměnitelných dílů. Díky použité konstrukci tak dokážeme výrazně snížit náklady na tisk.

Epson je globální technologický lídr, který poskytuje inovativní řešení pro kanceláře, domácnosti, obchodní podniky i průmyslové provozy. Na které technologie se hodlá do budoucna zaměřovat? Chystá nějaké novinky?

Naším primárním směrem jsou a budou inkoustové technologie a jejich nasazení do dalších oblastí tisku. Pokračujeme ve vývoji tiskových hlav PrecisionCore, které budou naší nosnou technologií v následujících letech. Každoročně investujeme řádově miliony eur do rozvoje klíčových parametrů, jako je archivace, potisk „čehokoli“, odolnost vůči vnějším vlivům a tím i minimum zásahů ze strany uživatele. Vše děláme pro to, aby uživatel vnímal tisk jako něco, co funguje v podstatě samo a provozně jej nijak zásadně nezatěžuje.


[1] Výzkum společnosti Epson provedený společností Coleman Parkes v roce 2017

[2] Podle testů BLI trvajících více než 2 měsíce do dubna 2015 ve srovnání se všemi konkurenčními stroji v době uveřejnění. Další informace naleznete nawww.epson.eu/inkjetsaving
Úvodní foto: Epson

Komentáře