IDC: V roce 2010 dojde v Evropě k obnovení trhu tiskových zařízení

Podle analytiků z IDC začne trh tiskových zařízení růst v roce 2010 napříč všemi státy v regionu Evropy, Středního východu a Afriky (EMEA). Počet prodaných zařízení poroste do roku 2013 tempem 2,8% (CAGR). Jak se budou vyvíjet jednotlivé segmenty trhu a co analytici radí resellerům?Tahounem trhu budou v následujících letech barevné laserové multifunkce, které meziročně porostou o 19,5 % a černobílé laserové tiskárny o 9,1 %Optimismus získaný díky zlepšování ekonomických podmínek je v pořádku, ale musíme být opatrní, protože obnovení trhu v regionu EMEA se může ještě ukázat  jako nestabilní. To dokazuje fakt, že řada velkých ekonomik jako je Španělsko, Velká Británie, Rusko a Ukrajina zaznamenala ve 3. čtvrtletí 2009 další poklesy prodejů,“ řekl Leigh Worthing, senior analytik IDC.

Podle analytiků budou stále v krátkodobém a střednědobém horizontu nejisté a neklidné ekonomické podmínky. V rámci toho by měli výrobci a prodejci působící na trhu tiskových zařízení v regionu EMEA přehodnotit přístup k nově dynamicky se rozvíjejícímu trhu po ekonomickém zpomalení. Tahounem trhu budou v následujících letech barevné laserové multifunkce, které meziročně porostou o 19,5 % a černobílé laserové tiskárny o 9,1 %.

Co půjde na odbyt?

IDC sice odhaduje, že se celkové prodeje v západní Evropě meziročně zvýší o 1,7 % (CAGR) na 31,2 milionu kusů, ovšem firmy a koncoví zákazníci budou nepochybně měnit své nákupní zvyky,“ dodal Phil Sergeant, manažer výzkumu IDC. „Změny v chování můžou zahrnovat, kde a jak budou zákazníci kupovat tiskové produkty a služby. Větší firmy a firemní zákazníci budou preferovat uzavírání smluv raději než přímé nákupy, zatímco koncoví zákazníci a malé firmy bude před nákupem ovlivňovat více faktorů.

Ředitel výzkumu IDC, Mitri Roufka, upozornil na měnící se tržní podmínky a změny v chování koncových zákazníků v regionu střední Evropy, Středního východu a Afriky (CEMA). „V regionu CEMA dojde v roce 2010 k oživení trhu a zaznamená růst o téměř 15 % v počtu prodaných kusů a o 24 % v tržbách. Očekáváme, že v druhé polovině roku bude růst silnější než v první a tahounem trhu budou multifunkce a barevné laserové tiskárny.

Roufka dále poukázal na několik klíčových faktorů ovlivňující tempo růstu multifunkcí a barevných laserových tiskáren v regionu CEMA. Mezi ně patří jejich relativně nízká penetrace produktů v tomto regionu spojená s požadavky koncových zákazníků na odlišné funkce (tisk, kopírování, skenování, fax) v jednom multifunkčním zařízení a rostoucí požadavek firemní sféry na příležitostný barevný tisk na vlastním zařízení.


Hlavní předpovědi pro evropský (EMEA) trh tiskových zařízení od IDC

Barevné inkoustové multifunkce vzrostou na 29,8 milionu prodaných kusů a meziročně v dalších letech porostou o 4,83 % (CAGR).

Barevné laserové multifunkce také zaznamenají do roku 2013 silný růst. Počet prodaných kusů se zvýší z 1,1 milionu kusů na 2,6 milionu a budou hnacím motorem celého trhu tiskových zařízení v regionu EMEA.

Barevné laserové tiskárny porostou meziročně o 8,5 % (CAGR) na 2,9 milionu prodaných kusů.

Inkoustové tiskárny poklesnou na hodnotu lehce převyšující 3 miliony prodaných kusů, což znamená meziroční pokles o 14,1 % (CAGR). Dlouhodobý pokles naznačuje, že se jedná o technologii, kterou čeká z dlouhodobého hlediska útlum.

Zdroj: IDC (prosinec, 2009)Komentáře
K tomuto článku není připojena žádná diskuze.