IDC: Trh tiskáren v západní Evropě v 1. čtvrtletí zpomalil

Analytická společnost IDC zveřejnila výsledky trhu tiskáren v západní Evropě za první čtvrtletí 2012. Jaké jsou podrobnosti?

IDC: Trh tiskáren v západní Evropě v 1. čtvrtletí zpomalilPrvní čtvrtletí 2012 nebylo pro trh tiskáren v západní Evropě příliš pozitivní a počet prodaných zařízení meziročně klesl o 12,1 % na 5,8 milionu jednotek. První čtvrtletí 2012 nebylo pro trh tiskáren v západní Evropě příliš pozitivní a počet prodaných zařízení meziročně klesl o 12,1 % na 5,8 milionu jednotek. V loňském roce se přitom ve stejném období prodalo 6,6 milionu tiskáren. Analytici přisuzují pokles především spotřebitelskému segmentu. Celková hodnota trhu klesla o 5,3 % na 2,9 miliardy dolarů.

Podle Phila SargeantaIDC zůstane poptávka koncových uživatelů i firem po tiskových zařízeních i nadále utlumená. Politická a ekonomická situace v mnoha západoevrospkých zemích je nestabilní a hrubý domácí produkt poroste pouze minimálně.

V prvním čtvrtletí letošního roku zažily inkoustové tiskárny ve spotřebitelském segmentu pokles o 16,6 % a firemní segment klesl o 5,1 %. Skladba firemního trhu tiskáren se podle IDC postupně mění a barevné lasery představovaly prvním čtvrtletí 2012 třetinu všech laserových tiskáren. Některým segmentům se však i přes celkový pokles dařilo. Firemní inkousty rostly ve sledovaném období meziročně o 26,3 % a reprezentovaly 12,6 % inkoustového trhu.

Firemní inkoust roste v celém regionu

Německo, které je největším trhem v západní Evropě, zaznamenalo pokles ve většině segmentů a počet prodaných jednotek se snížil o 13,6 % na 1,51 milionu. Podobně jako v předcházejících čtvrtletích klesal v Německu spotřebitelský inkoust o 22,7 %, zatímco firemní inkoust rostl o 25,5 %. Pozitivními bodem je podle analytiků růst prodejů A3 a A4 laserů.

Druhý největší trh západní Evropy představuje Spojené království, kde se v prvním čtvrtletí 2012 prodalo celkem 1,06 milionu tiskáren. Pokles trhu v tomto regionu činil 6,7 % a podobně jako ve zbytku západní Evropy zaznamenaly růst firemní inkousty o 28,4 %.

Třetím největším trhem v západní Evropě je Francie, kde se ve sledovaném období prodalo těsně pod 1 milion jednotek. Celkový pokles trhu činil 4 %, což znamená nejméně napříč zeměmi západní Evropy. Obrat dokonce rostl o 4,7 % a analytici to přiuszují především výsledkům středních a vysoko rychlostních laserů.  Inkoust ve spotřebitelském segmentu oslabil meziročně pouze o 8 % a firemní inkoust rostl dokonce o 29,9 %. Ve Francii se dařilo také barevným laserům, které si polepšili o 4,9 %.

Doporučujeme také výsledky celosvětového trhu tiskáren s informacemi o prodejích jednotlivých výrobců.

Zdroj: IDC
Úvodní foto: © krabata - Fotolia.com

Komentáře