IDC: Trh tiskáren v západní Evropě meziročně klesl o 11 %

Analytická společnost IDC zveřejnila výsledky trhu tiskáren za čtvrté čtvrtletí 2011 v západní Evropě. Jaké jsou podrobnosti?

IDC: Trh tiskáren v západní Evropě meziročně klesl o 11 %Úspěch totiž zažívají barevné inkoustové tiskárny určené pro SOHO a SMB segment.V posledním čtvrtletí 2011 se v západní Evropě prodalo podle IDC celkem 8,1 milionu tiskáren, což znamená meziroční pokles jednotek o 2,6 %. Ceny zařízení v posledním roce spolu s rostoucí konkurencí klesaly a hodnota trhu podle IDC spadla meziročně z 3,8 miliardy dolarů o 10,7 % na 3,3 miliardy. Analytici ale přesto vidí budoucí vývoj trhu pozitivně.

Segment barevný tiskový zařízení rostl meziročně o 8,4 % v jednotkách, zatímco monochromatické tiskárny klesly o 6,4 %. To mělo za následek i pokles laserových zařízení o 2,1 %. Trh s monochromatickými tiskárnami je stále přibližně dvakrát větší než trh s barevnými zařízeními, tato propast se ale pomalu zužuje.

Úspěch totiž zažívají barevné inkoustové tiskárny určené pro SOHO a SMB segment. Tato kategorie si ve čtvrtém čtvrtletí 2011 polepšila o 32,4 %. Inkoustovým tiskárnám se na konci roku dařilo a poptávka po vysokorychlostních inkoustech rostla o 13,6 %. Zklamáním je podle analytiků pokles o 5,1 % u inkoustových tiskáren ve spotřebitelském segmentu.

Prodeje napříč regiony táhne business inkoust

Německý trh tiskáren klesl meziročně v jednotkách o 8 % na 1,86 milionu. Hlavním viníkem poklesu je spotřebitelský segment, který spadl o 14,4 %, naopak segment inkoustových tiskáren pro firmy rostl o 22,3 %.  Celkově zůstal německý trh tiskáren za rok 2011 na přibližně na stejné úrovni jako v roce 2010.

Francouzský trh si na rozdíl od německého výrazně polepšil a počet prodaných jednotek ve čtvrtém čtvrtletí 2011 meziročně rostl o 10,1 % na 1,39 milionu. Výrazný růst zaznamenaly inkoustové tiskárny určené pro firmy, kterých se ve sledovaném období prodalo o 48,3 % více než vloni ve stejném období. Ve Francii se dařilo i spotřebitelskému segmentu, který si meziročně polepšil na množství o 10,1 %. Za celý rok 2011 rostl podle IDC francouzský trh tiskových zařízení o 1,6 %.

Poslední čtvrtletí loňského roku dopadlo dobře také pro trh ve Spojeném království, kde se prodalo 1,57 milionu tiskáren, což znamená meziroční růst o 1,5 %. Opět se dařilo segmentu firemních inkoustů, který si polepšil o 57,5 %. Celkově zaznamenal trh ve Spojeném království za rok 2011 růst 3,8 %.

Zdroj: IDC
Úvodní foto: © krabata - Fotolia.com

Komentáře