IDC: Trh mobilních zařízení klesá, EU stimuluje mobilní internet

Trh mobilních zařízení ve druhém čtvrtletí 2009 zaznamenal pokles o 11 % na 269,3 milionů prodaných kusů. Analytici letos předpovídají celosvětový propad trhu o 13 % v porovnání s rokem 2008. Jak se změní internet v mobilu od října v Evropské unii?Samsung se umístil na druhém místě s 52,3 miliony prodaných kusů a 14,2% růstemNokia si mezi výrobci mobilních telefonů drží stále první příčku a ve druhém čtvrtletí prodala 103,2 milionů kusů, což představuje 15,5 % meziroční růst. Samsung se umístil na druhém místě s 52,3 miliony prodaných kusů a 14,2% růstem. LG zaznamenalo 6% růst na 29,8 milionů kusů. Motorola vykázala 47 % meziroční pokles a prodala 14,5 milionů kusů, což jí zajistilo čtvrtou příčku. Na pátém místě se umístil Sony Ericsson, který rovněž nedokázal zvýšit prodeje. Ve druhém čtvrtletí 2009 prodal 13,8 milionů, což představuje meziroční propad o 43,4 % a je to ještě méně než v prvním čtvrtletí 2009, kdy prodal 14,5 milionů kusů.

EU tlačí internet do mobilu

Důležité zprávy, týkající se mobilního trhu, dorazily rovněž z Evropské unie. Podle novelizovaného zákona, tzv. GSM směrnice, který vejde v platnost v říjnu, 900MHz pásmo vyhrazené pro GSM telefony může být použito pro rychlé připojení k internetu. Díky novým předpisům půjde snadněji přidělovat spektra v kmitočtovém pásmu 900 MHz pro zavádění nejnovějších vysokorychlostních širokopásmových technologií 4. generace.

Kromě zvýšení mobilního internetového provozu má nové nařízení ušetřit operátorům přibližně 2,27 milionů dolarů díky snížení nákladů spojených se zajišťováním mobilního internetu. Nyní využívá internet v mobilu méně než 100 milionů zákazníků. Novelizace zákona si klade za cíl zvýšit tento počet během příštích let na 500 milionů. Pokud již internet v mobilu máte, nezapomeňte, že můžete číst ChannelWorld v jeho mobilní verzi na www.m.channelworld.cz.Komentáře