IDC: Tiskárnám v západní Evropě se letos zatím nedaří

Analytická společnost IDC zveřejnila výsledky trhu tiskáren v západní Evropě za druhé čtvrtletí letošního roku. Jak dopadly prodeje ve druhém čtvrtletí?

IDC: Tiskárnám v západní Evropě se letos zatím nedaříV západní Evropě se prodalo za druhé čtvrtletí letošního roku 4,52 milionu tiskových zařízení, což znamená meziroční pokles o 14,1 %.V západní Evropě se prodalo za druhé čtvrtletí letošního roku  4,52 milionu tiskových zařízení, což znamená meziroční pokles o 14,1 %. Obrat klesl o 4,2 % na 2,5 miliardy dolarů. V témže období v roce 2011 se totiž prodalo 5,27 milionu tiskových zařízení.

Pokles podle IDC způsobuje slabá ekonomická situace, které brzdí obnovu zastaralých zařízení. Největší pokles zaznamenali analytici mezi spotřebiteli a levnými laserovými tiskárnami.

„Ekonomická situace v Evropě má jasný a okamžitý dopad na prodej hardwaru,“ tvrdí Arnaud Gagneux z IDC. Spotřebitelský a SMB segment je podle Gagneuxe velmi citlivý na cenu, a omezené rozpočty na hardware se okamžitě projevují v prodejních trendech. Díky poklesu prodejů se podle analytiků otevírají na trhu nové příležitosti, kam patří především poskytování služeb, do kterého se někteří výrobci a jejich partneři stále ještě nepustili naplno.

Všech pět států spadajících do regionu západní Evropy vykázalo v druhém čtvrtletí 2012 dvouciferný pokles prodejů tiskových zařízení. Největší propad podejů zažila v západní Evropě Francie, kde se prodeje meziročně snížily o 18,2 % na 785 tisíc tiskových zařízení. Ve Spojeném království  prodeje klesly o 16,1 % a v Německu o 10,5.

Neutuchající recese a slabé euro negativně ovlivňuje podle IDC obrat všech amerických a asijských výrobců. Evropské pobočky těchto společností tak musí absorbovat zvyšování cen, které často přenáší na své channel partnery a zákazníky.

Z pohledu technologie uspěly pouze multifunkce formátu A3, kterých se meziročně prodalo o 8,1 % více. Inkoustových tiskáren ve spotřebitelském segmentu se prodalo o 16,6 % méně a business inkousty dopadly podle IDC podobně.

Za první polovinu letošního roku se podle IDC prodalo o 12,9 % méně tiskáren než vloni a výsledky za celý rok pravděpodobně dopadnou velmi podobně. Analytici přesto vidí na trhu pozitivní aspekty, růst by mohly zaznamenat například segmenty vysokorychlostních laserů a produkčních tiskáren.

Zdroj: IDC
Úvodní foto: © pab_map - Fotolia.com

Komentáře