Zisk Oraclu klesl o 24 % vlivem přechodu zákazníků do cloudu

Společnost Oracle zaznamenala svůj první pokles prodeje za poslední více než dva roky.

Zisk Oraclu klesl o 24 % vlivem přechodu zákazníků do clouduZa právě uplynulý kvartál Oracle oznámil prudký pokles zisku. Jeho zákazníci utrácejí více za cloudové služby, ale méně za software, který běží v jejich datových centrech.

Předseda představenstva Larry Ellison vylíčil přesun jako pozitivní a uvedl, že Oracle může vydělat více peněz prodejem cloudových služeb v dlouhodobém horizontu. Nezdá se však, že by změna pomohla v minulém čtvrtletí, kdy výsledky ovlivnil i silný dolar.

Výnosy a zisk Oraclu ve čtvrtém kvartálu fiskálního roku nedosáhly předpovědi finančních analytiků a hodnota akcií po oznámení klesla o téměř 7 %.

Cloudovému byznysu se však, zdá se, daří. Výnosy ze softwaru prodávaného jako služba rostly meziročně o 29 % na 416 milionů dolarů. Tato menší část byznysu však nevyvážila pokles jinde.

Prodej nových licencí softwaru, který tvoří zhruba třetinu celkových výnosů, klesl o 17 %. Přitom poslední kvartál býval pro Oracle většinou nejsilnější. Výnosy z aktualizací licencí a podpory dopadly lépe, ale meziročně stagnovaly vlivem kurzových změn.

Cloudové služby jsou vysoce ziskový byznys, uvedl Ellison. „Bude vás to šokovat,“ řekl, „ale ziskové marže jsou u prodeje cloudového softwaru v podstatě stejné, jako u prodeje softwarových licencí a podpory,“ dodal. Prý je cloudový byznys „úžasně ziskový“.

Celkové tržby Oraclu za uplynulý kvartál činily 10,7 miliardy dolarů, což je meziročně o 5 % méně. Bez vlivu měnových změn by tržby údajně rostly o 3 %. Čistý zisk činil 2,8 miliardy dolarů, což je o 24 % meziročně méně.

Byznys Oraclu vykazuje známky zpomalování, ale prodeje za poslední čtvrtletí stagnovaly a tržby po dvou letech poprvé klesly.

I pokud bychom započítali kurzový efekt, prodeje nových softwarových licencí klesly o 10 %. Výnosy z licenčních updatů a poplatky za podporu rostly na stejné bázi o 8 %. Výnosy z hardwaru pak rostly o 5 %.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: © borzaya - Fotolia.com

Komentáře