Zisk IBM poklesl meziročně o pětinu

Příčinou je silný propad tržeb ze segmentu hardwaru. Mírný pokles zaznamenaly i služby, lehce rostl pouze software.

Zisk IBM poklesl meziročně o pětinuSpolečnost IBM zveřejnila své nepříliš radostné finanční výsledky z letošního prvního čtvrtletí. Její tržby v něm poklesly meziročně o 4 % na 22,5 miliardy dolarů a zisk se propadl dokonce o 21 % na 2,4 miliardy. Příčinou je již déle trvající neúspěch firmy v oblasti hardwaru a výdaje spojené s propouštěním zaměstnanců v rámci restrukturalizace.

CEO společnosti Virginia Romettyová výsledky okomentovala v tom smyslu, že společnosti v současnosti prochází transformací a cílí na oblasti strategického růstu. Pozitivní dopad těchto kroků se podle ní má dostavit ještě v průběhu tohoto roku.

V rámci regionů se IBM nejhůře dařilo v APAC, kde mu poklesly tržby o 12 %. V regionu Severní a Jižní Ameriky tržby poklesly o 4 %. Pozitivní vývoj, rovněž o 4 %, se dostavil pouze v EMEA.

Mezi jednotlivými segmenty se nejhůře dařilo hardwaru, jehož prodej se celkově propadl o téměř čtvrtinu (23 %) na 2,4 miliardy dolarů. Prodej mainframu System Z klesl o 40 %, servery Power Systems klesly o 22 %.

Příliš se nedařilo ani službám. Divize Global Technology Services utržila 9,3 miliardy dolarů, což je meziroční pohoršení o 3 %. Divize Global Business Services zaznamenala s 4,5 miliardy dolarů přibližně stejný výsledek jako v loni.

Dařilo se pouze softwaru, jehož prodej vyrostl o 2 % a přinesl společnosti 5,7 miliardy dolarů.

Zdroj: IDG News Service

Úvodní foto: © borzaya - Fotolia.com

Komentáře