Záruku na baterii nelze zkrátit na dobu její životnosti, varuje SOS

Nezisková organizace Sdružení obrany spotřebitelů – Asociace upozorňuje prodejce notebooků, že záruka na baterii musí být vždy dvouletá, ačkoliv životnost baterie může být kratší. Ztráta kapacity v takovém případě nezakládá nárok na reklamaci.

Záruku na baterii nelze zkrátit na dobu její životnosti, varuje SOSNezisková organizace Sdružení obrany spotřebitelů – Asociace (SOS) zveřejnila zprávu, v níž upozorňuje na záruky na baterie do notebooků, které u některých prodejců či výrobců nedosahují zákonného minima dvou let.

Podle SOS přitom jde o záměnu záruky a životnosti – ta totiž u zboží tohoto typu nemusí dosahovat zmíněných dvou let. To prodejce či výrobce neopravňuje ke krácení záruky, zároveň však na baterii, která ztratí kapacitu běžným užíváním, nelze uplatnit reklamaci.

SOS uvádí, že podle nového občanského zákoníku je kupující oprávněn reklamovat vady, které se u spotřebního zboží vyskytnou v době dvaceti čtyř měsíců od zakoupení. Snižování kapacity však podle SOS není vadou, nýbrž přirozenou vlastností baterie.

Záruka se samozřejmě vztahuje i na baterii notebooku, kdy životnost baterie může být i nižší než zákonná záruční doba. V tom případě se může stát, že baterie dosáhne své životnosti, a přesto ji nelze reklamovat jako vadnou,“ uvedla Gerta Mazalová, předsedkyně SOS.

Pokud tedy koupím notebook, kde je uvedena životnost baterie například na úrovni výdrže rok a půl, po uplynutí této doby již nemohu reklamovat, že baterie nevydrží. Je to otázka dokazování a pravděpodobně znaleckého posudku,“ dodala.

Radim Tlapák ze společnosti NTB CZ doplňuje, že životnost baterie lze dopočítat v závislosti na míře používání notebooku.

Většina článků určených pro notebooky garantuje spolehlivost baterie až do 500 nabíjecích cyklů. Po tomto počtu může kvalita článku výrazně klesnout a výdrž baterie je podstatně nižší,“ uvedl.

Pokud je počítač využíván pro pracovní účely, a to 50 týdnů v roce, pak při počtu 5 pracovních dní a jednom nabíjecím cyklu za den vychází životnost přesně na 2 roky a odpovídá záruční době. Pokud je však používán k práci i zábavě a nabíjí se častěji, může se životnost baterie zkrátit na jediný rok.

Zdroj: Sdružení obrany spotřebitelů – Asociace
Úvodní foto: © Sergej Khackimullin - Fotolia.com

Komentáře