Zakladatel IDG Patrick J. McGovern zemřel ve věku 76 let

Mezinárodní vydavatelství International Data Group (IDG) s velkým smutkem oznamuje, že 19. 3. 2014 zemřel zakladatel a předseda představenstva, Patrick J. McGovern, v Stanfordské nemocnici v Palo Alto, Kalifornii.

Zakladatel IDG Patrick J. McGovern zemřel ve věku 76 letIDG přišlo o skutečného vizionáře a IT odvětví ztratilo jednu z nejvýjimečnějších osobností,“ uvedl nově zvolený předseda představenstva IDG Walter Boyd.

„Patovým hlavním přáním bylo v IDG skrze médium informačních technologií vytvořit ze světa lepší místo,“ dodal Boyd.

Patrick J. McGovern, zvaný Pat, se narodil jako syn stavebního dělníka 11. 8. 1937. Na MIT vystudoval biofyziku se specializací na živou přírodu, neuropsychologii a nervový systém. Navštěvoval však také lekce zaměřené na počítačové vědy. Na školné si totiž tehdy vydělal naprogramováním neporazitelné hry piškvorky – dnes triviální programátorské úlohy, která v podání IT techniky 50. let znamenala malý zázrak.

Patrickova touha publikovat vlastní texty se projevila už za jeho studií na MIT, kdy začal pracovat v redakci prvního amerického magazínu o počítačích Computers and Automation. Brzy byl jmenován zástupcem šéfredaktora a ještě před dokončením studia biofyziky na MIT (1959) povýšil na zástupce vydavatele.

V roce 1964, kdy byl počítačový průmysl stále ještě v plenkách, již dospělý McGovern založil výzkumnou společnost International Data Corporation (IDC), nyní sesterskou společnost IDG, která nabízí aktuální data o trhu s informačními technologiemi.

Vznik prvního mediálního impéria zaměřeného na IT měl vskutku americký začátek. Patrick získal potřebný kapitál 5 tisíc dolarů prodejem svého auta. O další peníze požádal přátele.

Po třech letech od založení firmy začal vydávat týdeník Computerworld, který jako vůbec první svého druhu začal informovat uživatele počítačové techniky o novinkách a aktuálním dění na trhu.

Computerworld se stal vlajkovou lodí vydavatelství a na základě prvních úspěchů začal McGovern od roku 1972 exportovat tento koncept do Japonska pod názvem Skukan Computer. Nešlo však o klon amerického Computerworldu.

McGovern totiž razil strategii „think globaly but act locally“(Myslet globálně, ale jednat lokálně), a tak posláním japonské redakce bylo od začátku uspokojit čtenáře vynikající redakční prací, která bude tvořena na míru místním požadavkům trhu.

Dnes možná nic objevného, ale je třeba si uvědomit, že budování mezinárodní mediální sítě, navíc orientované na segment trhu, který neměl ani zdaleka takovou sílu jako dnes, bylo považováno za čiré šílenství.

Vzpomeňte jen, že Bill Gates založil Microsoft až tři roky po expanzi IDG do Japonska. Pobočky IDG brzy vyrostly v Německu, Francii, Británii a v roce 1980 McGovern založil jednu z prvních joint ventures mezi americkou a čínskou firmou.

Patrick asistoval u startu více než 300 časopisů a novin a dokázal rozšířit on-line síť IDG na 450 webů po celém světě. Značky mediálních projektů spadajících pod IDG, jako CIO, CSO, Computerworld, GamePro, InfoWorld/TechWorld/TecChannel, MacWorld, Network World, PC World a konečně také ChannelWorld, vycházely a vycházejí ve více než 90 zemích světa. IDG pořádá stovky technologicky orientovaných konferencí v 55 zemích a můžete k nim samozřejmě připočítat další stovky odborných seminářů.

Přes 1 000 analytiků v IDC dodává trhu expertizy trendů v technologiích a odvětví na globální, regionální i lokální úrovni.

Jednej lokálně, pracuj poctivě a vydělej „Thinking globaly but acting locally“ je strategie, která zahrnuje decentralizovanou strukturu vedení poboček zaměřenou na respektování zaměstnanců, zákazníků IDG a především reflektování potřeb a ohlasů čtenářů.

Patrick J. McGovern má čtyři děti a se svou druhou ženou Loreou Harp žil střídavě v Kalifornii a New Hampshiru. Kromě působení v IDG se v posledních letech věnoval zejména rozvoji Institutu pro výzkum mozku na své mateřské univerzitě MIT. Institut, který nese jeho jméno, založil se svou ženou v roce 2000 investicí 350 milionů dolarů. Svému poslání ale zůstal věrný.
Úvodní foto: IDG News Service

Komentáře