Žádná zadní vrátka v šifrování požadovat nebudeme, zní z Evropské komise

Eurokomisař pro jednotný digitální trh Andrus Ansip vyloučil plány na povinná zadní vrátka v šifrování elektronické komunikace v EU. Jde o reakci na krok FBI, která přesně tohle žádá po americkém Kongresu.

Žádná zadní vrátka v šifrování požadovat nebudeme, zní z Evropské komiseMístopředseda Evropské komise Andrus Ansip vyloučil plány na zavedení požadavku na „zadní vrátka“ v šifrování digitální komunikace v EU. Jeho slova byla reakcí na obavy vyjádřené europoslankyní Katjou Kallasovou během debaty o jednotném digitálním trhu v EU.

V Evropské komisi jsme nikdy neměli a nemáme plány na vytvoření zadních vrátek. Nechceme zničit důvěru lidí zavedením [něčeho takového],“ uvedl Ansip.

FBI a Cameron vs. šifrovaná komunikace

Proč se toto téma vůbec objevilo? Jde o reakci na požadavek, který vznesla americká FBI směrem ke Kongresu. Jeho podstatou je právě zavedení povinnosti vytvořit zadní vrátka v šifrování elektronické komunikace a její zpřístupnění bezpečnostním složká. Důvodem je, jako obvykle, boj s terorismem.

Požadavek se setkal s ostře odmítavou reakcí. Apple a Google společně zaslaly dopis prezidentu Obamovi, v němž ho žádají, aby na tento požadavek nepřistoupil, argumentujíce, že „silné šifrování je pilířem zabezpečení moderní informační ekonomiky“.

FBI však není jediná, komu nedá zašifrovaná komunikace spát. Britský premiér David Cameron přišel s podobnou myšlenkou, která by ve Spojeném království, opět ve jménu bezpečnosti, mohla vést k zakázání aplikací jako jsou WhatsApp, Skype nebo iMessage.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: © Mopic - Fotolia.com

Komentáře