Windows 8 zakončily rok 2013 s dvouciferným podílem na trhu

Spojené podíly Widows 8 a Windows 8.1 stihly do konce loňského roku překonat 10 % používaných operačních systémů.

Windows 8 zakončily rok 2013 s dvouciferným podílem na trhuPodle výzkumu NetApplications držely operační systémy Windows 8 a Windows 8.1 na konci roku 6,9%, resp 3,6% podíly celosvětově používaných operačních systémů, a společně tak dosáhly na celkových 10,5 % trhu.

Dvouciferný milník na svém trhu překonaly i mobilní Windows Phone 8.

Pro Microsoft může jít o důvod k oslavě, otázkou však zůstává, zda nečekal více. „Osmičky“ se totiž neprodávají pouze pro PC a notebooky, ale i pro rapidně rostoucí segment tabletů. Zde však Microsoft prohrává boj s iPady i s tablety běžícími na Androidu.

Nic to však nemění na tom, že na celkovém počtu používaných operačních systémů mají všechny verze Windows dohromady 90,73% podíl.

Mac OS X a Linux zůstávají daleko s podíly 7,54 %, resp. 1,73%. Podíl Window oproti konkurenci sice v poslední době poklesl, ovšem nepatrně.

Nejoblíbenějším systémem zůstávají Windows 7 s 47,5 % trhu a 0,88% meziměsíčním růstem v prosinci. Naopak Windows XP, jimž v dubnu letošního roku skončí podpora, zaznamenaly ve stejném měsíci pokles o 2,24 % na současných 28,98 % trhu.

Zdroj: IDG News Service

Úvodní foto: IDG News Service

Komentáře