Windows 10 vyjdou ve středu 29. 7.

Bezplatný upgrade z Windows 7 a Windows 8.1 bude možný od konce července. Na další data a podrobnosti si budeme muset ještě počkat, Microsoft i nadále uvolňuje informace po kapkách.

Windows 10 vyjdou ve středu 29. 7.Lisa Suová měla pravdu. Microsoft po dlouhém opakování mantry „letos v létě“ konečně odhalil konkrétní datum uvolnění Windows 10 – dojde k němu ve středu 29. 7. 2015. Lépe řečeno, od tohoto dne budou „desítky“ k dispozici jako bezplatný upgrade pro stávající uživatele Windows 7 a 8.1.

Na další detaily byl Microsoft (jako již tradičně, jde-li o Windows 10) skoupý. Nejsou známa data dostupnosti nového systému pro podnikové uživatele (bezplatný upgrade je určen spotřebitelům, nanejvýš malým podnikům), stejně jako není známa přesná definice dalšího často skloňovaného termínu, a sice „životnosti zařízení“.

Podpora zdarma, ale na jak dlouho?

Ta je důležitá z toho důvodu, že Microsoft po tuto dobu slibuje dodávání bezplatných aktualizací a nových funkcí. Otázkou zůstává, jak dlouho. K určitému naznačení došlo koncem dubna, kdy Microsoft uvedl, že „životnost zařízení“ bude záviset na jeho typu.

To znamená, že u tabletu by mohlo jít o dva roky, u zařízení 2 v 1 o tři roky a u notebooku o čtyři. Případně by rozhodujícím faktorem mohla být velikost úhlopříčky. Jisté však není nic.

Únik cen

Další věcí, kterou Microsoft zatím neuvedl, jsou ceny systému pro ty uživatele, kteří z nějakého důvodu nebudou mít nárok na bezplatný upgrade. V tomto ohledu mu však „pomohl“ internetový obchod Newegg, který na svém webu uvedl OEM edice Windows 10 Home a Windows 10 Professional za 109,99 dolaru, resp. 149,99 dolaru.

Po uvolnění Windows 10 pro PC a tablety na konci července bude následovat (opět neznámo, za jak dlouho) uvolnění edice Windows 10 Mobile. Na konkrétní datum uvedení mobilních „desítek“ si budeme muset počkat.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: Microsoft

Komentáře