Windows 10 se objevily jako volitelná aktualizace ve Windows Update

Systém byl v seznamu aktualizací „omylem“ dopředu zaškrtnutý, zatímco ostatní volitelné aktualizace nikoliv. Nebylo to poprvé, co se pracovníci Microsoftu dopustili takové „chyby“.

Windows 10 se objevily jako volitelná aktualizace ve Windows UpdateMicrosoft koncem roku 2015 oznámil plán, že začne dodávat Windows 10 jako aktualizaci v rámci Windows Update, napřed jako volitelnou a později jako doporučenou. Nyní se tak začalo dít.

Microsoft potvrdil, že Windows 10 se objevily na seznamu volitelných aktualizací pro systémy Windows 7 a 8.1. Volitelná v tomto případě znamená, že uživatel musí ručně zaškrtnou aktualizaci v seznamu, aby ji systém stáhl a nainstaloval.

V průběhu roku se pak „desítky“ mají stát doporučenou aktualizací, která se stahuje a instaluje automaticky (nemá-li tuto automatickou funkci uživatel ručně vypnutou v nastavení systému).

Chybička se vloudila... podruhé

Vývojář Josh Mayfield, který pozorně sleduje praktiky Microsoftu spojené se šířením Windows 10 a který nedávno upozornil na to, že se starší systémy bez vědomí uživatele (nebo dokonce proti jeho vůli) nastavují tak, aby byly aktualizovány, uvedl, že i tentokrát došlo k něčemu zvláštnímu.

Windows 10 jsou podle Mayfielda v seznamu volitelných aktualizací již dopředu zaškrtnuté (na rozdíl od všech ostatních). Nepozorný uživatel, který si seznam pořádně neprohlédne, se tak může nechtěně stát novopečeným držitelem licence Windows 10.

Nutno dodat, že když se totéž stalo v říjnu 2015, Microsoft to označil za chybu a omlouval se. Uživatel sice musí samotný přechod na Windows 10 ručně odsouhlasit, ale systém se tou dobou již bude nacházet v jeho zařízení.

To se může zdát jako nepodstatný detail, ale představte si, že přijdete domů, v kuchyni najdete novou lednici, kterou jste si neobjednali, a odněkud vyskočí pracovník přepravní společnosti, který vám začne strkat pod nos propisku a podložku s dodacím listem.

Je jasné, že řadu uživatelů podobný agresivní přístup naštve, ale stejně tak se může najít i řada těch, kteří si povzdychnou a pomyslný dodací list podepíší. Microsoft chce miliardu uživatelů Windows 10 za necelé tři roky a jestliže se Gregg Keizer ptal, jak toho chce dosáhnout, tady je odpověď.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: Microsoft

Komentáře