Windows 10 přinesou tři samostatné plány aktualizací

Microsoft uvede s příští verzí svého operačního systému radikální změnu ve vydávání aktualizací. Uživatelé si budou nově moci určit vlastní tempo prostřednictví volby mezi třemi plány.

Windows 10 přinesou tři samostatné plány aktualizacíMicrosoft uvede spolu s Windows 10, příští verzí svého operačního systému, zcela nový systém vydávání aktualizací. Ten přinese uživatelům svobodu volby tempa, jakým chtějí aktualizace zavádět, což mají ocenit zejména zákazníci v podnikové sféře.

Podnikům se nelíbila agresivní politika aktualizací, která je na jaře 2014 nutila přijmout Windows 8.1 Update. Původně na to dostaly pouhých třicet dní, Microsoft jim po protestech prodloužil deadline o tři měsíce. Nepřijetí přitom znamenalo potenciálně velmi nebezpečné utnutí přísunu bezpečnostních záplat.

S novými Windows 10, které se dají očekávat v polovině roku 2015, by se tento model měl stát minulostí. Systém totiž místo dřívějšího přístupu nabídne hned tři dráhy, které dají uživatelům možnost zvolit si tempo, jaké jim nejvíce vyhovuje.

Windows 10 budou dodávány způsobem, který přinese podnikům flexibilitu a větší možnosti volby. Podniky si budou moci zvolit rychlost inovací pro každou skupinu uživatelů, místo dřívějšího řešení v podobě jedné velikosti, která musí padnout všem ,“ uvedl Jim Alkove, šéf podnikového programu Windows.

Tři možnosti pro každé zařízení

Jak to bude fungovat? První dráha, pracovně nazvaná „spotřebitelské tempo“, bude zahrnovat všechny novinky, tedy bezpečnostní záplaty, nové vlastnosti systému, změny uživatelského rozhraní i větší aktualizace (ve smyslu například přechodu z Windows 8 na Windows 8.1), a to bez prodlevy, hned ve chvíli, kdy budou připravené.

Zatímco takové nastavení může vyhovovat koncovým uživatelům, podniky z něj nadšené nejsou. Právě proto si budou moci zvolit opačnou dráhu, která bude zahrnovat pouze bezpečnostní a kritické aktualizace, tedy jen ty, které jsou nezbytné pro zachování funkčnosti systému. Všechny ostatní novinky budou z této dráhy vyloučeny.

Zároveň bude existovat ještě třetí dráha, stojící kdesi mezi oběma výše uvedenými. Podle analytiků, například Michaela Silvera ze společnosti Gartner, by tato dráha mohla být podobná současnému nastavení. Uživatel by měl čtyři měsíce na provedení aktualizací, což je stejná lhůta, jakou Microsoft stanovil u Windows 8.1 Update.

Důležitou vlastností nového systému bude, že zmíněné tři dráhy nebudou platné plošně pro celý podnik, ale naopak budou zvlášť nastavitelné pro každé jednotlivé zařízení.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: Microsoft

Komentáře