Windows 10 měly týden po spuštění 3,2% podíl mezi operačními systémy

„Desítky" mají za sebou podstatně lepší start než jejich předchůdkyně Windows 8.1, které dosáhly týden po spuštění pouze 0,6% podílu.

Windows 10 měly týden po spuštění 3,2% podíl mezi operačními systémyPodíl nového operačního systému Windows 10 se podle údajů analytické společnosti StatCounter pohyboval týden po spuštění okolo 3 %, zatímco v samotný den všeobecné dostupnosti (29. 7. 2015) dosahoval 0,6 % (díky uživatelům zapojených do programu Windows Insider).

Podíl během prvního týdne „poskakoval“ okolo 3% hodnoty vlivem počtu uživatelů, kteří v práci používají zařízení se starším OS (StatCounter získává data na základě analýzy přístupů uživatelů na webové stránky), ale ve středu 5. 8. se vyšplhal na 3,2 %.

Tato volatilita je přirozená a vychází z toho, že velká část uživatelů „desítek“ jsou zatím spotřebitelé, kteří využili možnot bezplatného upgradu ze starších verzí. U podniků se masivnější přechod na nový systém očekává s téměř ročním zpožděním.

Hodnotit cokoliv týden po spuštění je možná předčasné, ale přesto se vkrádá otázka, jak si „desítky“ vedou ve srovnání se svým předchůdcem. Windows 8.1 byly, stejně jako Windows 10, bezplatným upgradem, což oba systémy staví do stejné pozice.

Jak si tedy„osm jedničky" vedly týden po uvedení? Podstatně hůře! Jejich podíl byl pouze 0,6%, tedy méně než pětinový oproti Windows 10.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: Microsoft

Komentáře