Windows 10 budou zdarma po dva až čtyři roky

Microsoft odhalil, co se skrývá pod termínem „podporovaná životnost zařízení“, tedy jak dlouho budou Windows 10 zdarma pro současné uživatele starších edicí.

Windows 10 budou zdarma po dva až čtyři rokyUž jsme si zvykli, že Microsoft vypouští konkrétní údaje o Windows 10 po kapkách. Nyní byl objasněn další z dlouhodobě užívaných neurčitých termínů, a sice „doba životnosti zařízení“.

Tento termín označuje dobu, po kterou budou Windows 10 pro dané zařízení zdarma. Potíž byla v tom, že dosud nikdo nevěděl, jak dlouho to bude. Nyní už jsme moudřejší – budou to dva až čtyři roky podle „typu zákazníka“.

Fráze „podporovaná životnost zařízení“ (supported lifetime of the device) se poprvé objevila v lednu 2015, kdy Microsoft představil podobu nového systému a oznámil, že bude zdarma pro stávající uživatele Windows 7 a 8.1. Na jak dlouho? Inu, po dobu životnosti zařízení.

Microsoft neuvedl, podle jakého klíče bude podporovanou životnosti vypočítávat, ale lze očekávat, že čím levnější licence, tím kratší životnost. Společnost zároveň neuvedla, co přesně se stane, až zmíněná životnost vyprší.

Skončí aktualizace? Budou dostupné za poplatek v souladu s konceptem „Windows jako služba“? Nebo už v té době budou dostupné nějaké „Windows 11“, ačkoliv Microsoft tvrdí, že „desítky“ jsou poslední? Nezbývá než si zase počkat. Bližší detaily mají být zveřejněny někdy během letošního roku.

Windows 10 budou uvedeny 29. 7. a uživatelé je budou dostávat v několika vlnách.

Zdroj: IDG News Service

Úvodní foto: Microsoft

Komentáře