Westcon a Comstor budou nejspíše na prodej

Datatec, mateřská společnost distributorů Westcon a Comstor, oznámila, že uvažuje o jejich prodeji za částku 800 milionů dolarů. Žádná definitivní dohoda zatím není na stole, potenciálních nápadníků, kterým by převzetí globální sítě prospělo, je však více než dost.

Westcon a Comstor budou nejspíše na prodejSpolečnost Datatec zvažuje prodej většinového podílu ve své dceřiné distribuční skupině Westcon-Comstor. Datatec specifikoval i částku, za kterou byl chtěl skupinu prodat, a sice za 800 milionů dolarů. Důležité je však slovo „zvažuje“, neboť žádná definitivní dohoda zatím uzavřena nebyla.

Fakta po záplavě spekulací

Oznámení přišlo v době, kdy se na trhu množí řada spekulací. Jen během uplynulého měsíce se objevily zvěsti o akvizici Citrixu ze strany Microsoftu, převzetí Accenture společností Oracle a konečně spojení Veeamu a HPE.

Dříve bylo zvykem, že podobné zvěsti velmi záhy následovalo oficiální potvrzení, ale toto pravidlo poslední dobou neplatí. Citrix stále zůstává Citrixem, Oracle uvedl, že žádná akviziční jednání nevede a šéf Veeamu vyslal jasný vzkaz, že firma není na prodej.

Jenže tento případ je jiný – namísto spekulací máme v rukou oficiální vyjádření mateřské společnosti a známe dokonce i konkrétní částku. A vyšle-li Datatec do světa zprávu, že uvažuje o prodeji, není to nic jiného než výzva zájemcům.

Westcon působí na více než sedmdesáti trzích napříč všemi regiony a jeho součástí je Comstor, který se specializuje na distribuci Ciska. Pokud by tedy některý z dalších hráčů chtěl prorazit na nové trhy, případně posílit v oblasti sítí, může pro něj Westcon (navzdory tomu, že má dluhy dosahující 249 milionů dolarů) představovat lákavé sousto.

Kdo jsou potenciální nápadníci?

Výše uvedenému nejlépe odpovídá americká společnost Synnex, které chybí jak Cisco v portfoliu, tak přítomnost na evropských trzích. Hodnota evropského byznysu Westconu přitom dosahuje 1,62 miliardy dolarů a místní trhy se starají o třetinu jeho celkových příjmů. Z tohoto hlediska by Synnex akvizicí jen získal.

Dalším možným kandidátem je Arrow, kterému by převzetí Westconu přineslo širší přístup k distribuci výrobců, jako jsou Symantec, Palo Alto Networks, Check Point nebo Cisco, jinými slovy posílení pozice v oblasti bezpečnosti. Z geografického hlediska by navíc Arrow posílilo v Asii a Austrálii.

Dále se nabízí Ingram Micro, i kdyby jen vzhledem ke své velikosti. Ingram se nedávno sám stal předmětem akvizice ze strany čínské skupiny HNA Group a 800 milionů dolarů by se na jeho účtech jistě našlo. Pro distributora by mohla být lákavá i masivní globální síť, kterou Weston disponuje.

Úplně vyloučit pak nelze ani zájem Tech Daty (jakkoliv má v současnosti plné ruce práce s převzetím Avnetu), ani vstupu investora působícího zcela mimo obor. Nebylo by to poprvé, vždyť i aktivity zmíněné HNA Group ležely do koupě Ingramu zcela jinde.

Sečteno a podtrženo, pokud se Datatec skutečně rozhodne prodávat, nebude mít o potenciální kupce zájem. Prozatím si však budemu muset počkat.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: © maxoido - Fotolia.com

Komentáře