WD chce zarazit prodej paměťové divize Toshiby, obrací se na rozhodčí soud

Western Digital se domnívá, že Toshiba potřebuje získat jeho souhlas s prodejem své paměťové divize, Toshiba se naopak domnívá, že žádnou takovou povinnost nemá. Spor nyní putuje k Mezinárodní obchodní komoře.

WD chce zarazit prodej paměťové divize Toshiby, obrací se na rozhodčí soudSpolečnost Western Digital (WD) zřejmě zkomplikuje plány Toshiby týkající se prodeje její paměťové divize. Toshiba chce prodat své rodinné stříbro, aby zalepila zející díru v rozpočtu, jenže WD se domnívá, že k tomu japonská firma potřebuje jeho souhlas.

Čím to? Vše začalo v roce 2016, kdy WD koupilo společnost SanDisk, jež s Toshibou dlouhodobě spolupracovala a provozovala s ní několik společných podniků. A právě ujednání týkající se těchto projektů mají Toshibě zapovídat prodej jejího byznysu bez souhlasu druhé strany.

Snaha Toshiby vyvázat společné podniky ze své struktury do samostatné společnosti a tuto pak nabídnout k prodeji bez souhlasu SanDisku je výslovně zapovězena,“ uvedl šéf WD Steve Milligan s odkazem na smlouvy mezi Toshibou a SanDiskem.

Zřejmě nepřekvapí, že Toshiba celou věc vidí jinak. Společnost tvrdí, že žádné smluvní podmínky neporušuje a že snaha WD narušit celý proces nemá žádnou právní oporu. Celá záležitost tak nyní poputuje k rozhodčímu soudu.

WD a několik jeho dceřiných firem již podalo žádost k rozhodčímu soudu při Mezinárodní obchodní komoře. Toshiba uvedla, že jí zatím nepřišlo žádné oficiální oznámení a proto nemůže případnou arbitráž komentovat.

Pokud by k ní však došlo, plány na prodej paměťové divize by se nejspíš výrazně zdržely. WD totiž rozhodčí soud nežádá pouze o to, aby zarazil samotný prodej, ale požaduje, aby Toshibě nařídil vzít zpět i vyčlenění paměťové divize do samostatné společnosti.

Pokud by soud této žádosti vyhověl, vše by se vrátilo na samý začátek. Pikantní na celé věci je, že WD bylo uváděno mezi žhavými zájemci o koupi příslušné divize. Nejspíš by však nebylo ochotné zaplatit 27 miliard dolarů, které údajně nabízí Foxconn.

Že bychom byli svědky klasického případu „když ne já, tak nikdo“?

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: © Junial Enterprises - Fotolia.com

Komentáře