Výsledky Samsungu ve čtvrtém kvartálu 2014 klesaly pod tlakem konkurence

Apple trápí Samsung v nejvyšší kategorii chytrých telefonů a během kvartálu prodal přibližně stejný počet jednotek. Čínští výrobci zase dotírají v nižších segmentech. Naději do dalších měsíců představují DRAM paměti.

Výsledky Samsungu ve čtvrtém kvartálu 2014 klesaly pod tlakem konkurenceSpolečnost Samsung za sebou nemá příliš příjemný kvartál. V posledním čtvrtletí roku 2014 se provozní zisk její mobilní divize propadl o 64 % v reakci na silný tlak konkurence.

Situace je o to horší, že Samsung tento tlak pociťuje ve všech cenových hladinách. V prémiové kategorii prohrává souboj s Applem, v nižších musí bojovat čínskými výrobci, jako jsou Xiaomi, Huawei a Lenovo.

Dělení první příčky

Samsung během čtvrtého kvartálu prodal celkem 95 milionů telefonů (včetně těch „hloupých“) a 11 milionů tabletů.

Počet chytrých telefonů společnost nezveřejnila, ale analytici jej odhadují na přibližně 75 milionů. To by znamenalo, že Samsung v posledním čtvrtletí loňského roku přišel o svou pozici lídra. Musel se o ni totiž podělit s Applem, který během tohoto období prodal 74,6 milionu iPhonů.

Radost mohou Samsungu dělat jen výsledky jeho divize polovodičů, jejíž provozní zisk vyrostl o 36 % na 2,7 bilionu wonů (cca. 60 miliard korun). Tento segment se pro Samsung může v příštích kvartálech stát klíčovým, neboť se očekává růst poptávky po DRAM pamětích, jejichž je největším světovým dodavatelem.

Komponenty, včetně čipů, Samsung ostatně dodává i svému největšímu konkurentu na poli chytrých telefonů. Další naději pak může přinést nová vlajková loď Samsung Galaxy S6, která má být uvedena koncem prvního kvartálu letošního roku.

Celkové příjmy Samsungu (resp. Samsung Electronics) za čtvrtý kvartál dosáhly 53,7 bilionu wonů (1,2 bilionu korun) a celkový provozní zisk činil 5,29 bilionu (118 miliard korun). To je o 36 % horší výsledek než před rokem.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: © Corgarashu - Fotolia.com

Komentáře