VSHosting staví v Praze datacentrum za čtvrt miliardy korun

Datacentrum, vzniká na zelené louce v Praze-Hostivaři, má být prvním v ČR, které splňuje nejvyšší standard tier IV.

VSHosting staví v Praze datacentrum za čtvrt miliardy korunSpolečnost VSHosting představila projekt vznikajícího datacentra, které od listopadu 2014 vyrůstá na pozemcích v Praze-Hostivaři. Datacentrum ServerPark zabere plochu o výměře 1500 m2, po spuštění pojme až 8 000 serverů a nabídne teoretickou kapacitu 15 petabajtů, 500 000 GB operační paměti a páteřní infrastrukturu 120 Gbps. Stavba za 250 milionů korun má být dokončena (kolaudována) v polovině roku 2015.

„Důvody k výstavbě jsou dva – kapacitní a strategický. Vzhledem k expanzi firmy do zahraničí jsme plánům potřebovali přizpůsobit i technologické a objemové kapacity,“ vysvětlil ředitel společnosti VSHosting Damir Špoljarič..

Servery bude chránit pět bezpečnostních zón. Součástí ServerParku budou zesílené železobetonové konstrukce, pancéřové dveře, komplexní systém zabezpečení včetně laserové detekce, bezpečnostní kamery či protisabotážní elektronické prvky.

Budova bude chráněna automatickým hasícím systémem s inertním plynem. Datacentrum bude mít několik nezávislých záložních generátorů s možností zajištění až několikatýdenního provozu při výpadku energetické sítě.

ServerPark bude jako vůbec první datacentrum v ČR nastaven na v současnosti nejvyšší technologický standard tier IV.

Mezi jeho podmínky patří například napájení veškerých chladicích zařízení ze dvou zdrojů včetně výměníků, ventilace a HVAC systémů, bezvýpadková redundantní elektrická síť se záložními zdroji a distribučními cestami nebo minimálně dostupnost 99,995 %.

Budova bude mít také tři vlastní nezávislé optické přípojky. Datacentrum je koncipováno pro elektrický příkon až 2 MW a obsahuje 150 datových rozvaděčů.

Doposud v ČR existují čtyři certifikovaná datacentra tier III (od DHL a tři od Telefóniky). Prakticky požadavky tier III přesahuje i datacentrum ČRa - Tower, které však o certifikaci nezažádalo.

Získat další informace nebo sledovat průběh stavby můžete na webu serverpark.cz.

Zdroj: VSHosting, ChannelWorld
Úvodní foto: VSHosting

Komentáře