Všechny x86 procesory od Intelu jsou zřejmě ohroženy chybou na úrovni kernelu

Problém, který se skrývá na hluboké úrovni uvnitř procesorů, může zjednodušeně řečeno zpřístupnit části paměti, které by přístupné být neměly. S kauzou je v tuto chvíli spojena řada otazníků a protichůdných tvrzení.

Všechny x86 procesory od Intelu jsou zřejmě ohroženy chybou na úrovni kerneluZačátek nového roku se v oblasti počítačového hardwaru nese ve znamení čerstvě objevené chyby, která potenciálně ohrožuje x86 procesory vyrobené Intelem minimálně za několik posledních let. A to je vše, na čem se zatím všichni relativně shodnou.

Jelikož jde o ryze technickou záležitost na úrovni kernelu, nebudeme coby nepříliš technické médium zabíhat do podrobností. Zjednodušeně řečeno však jde o to, že procesor je „děravý“ a umožňuje číst část paměti, která by měla zůstat skryta.

Aplikace a případní útočníci se díky této slabině potenciálně mohou dostat k vysoce citlivým údajům, jako jsou například hesla, případně by jim mohla usnadnit infikování počítače malwarem. A jelikož se chyba nachází tak hluboko, bude potřebovat radikální léčbu.

Jde pouze o Intel?

Jinými slovy bude třeba modifikovat samotný způsob interakce mezi procesorem a operačním systémem. Zde je nutno dodat, že se problém netýká pouze Windows, ale také Linuxu, iOS a všech dalších OS běžících na zařízeních s x86 procesorem od Intelu. A možná nejen od něj.

Otazníkem totiž zůstává, zda se problém týká pouze Intelu. Ten tvrdí, že ne, a uvádí, že jde o plošný problém postihující zařízení s „procesory a operačními systémy od mnoha výrobců“, aniž by je však konkrétně jmenoval.

Intel také uvedl, že spolupracuje na řešení problému s AMD, ARM a několika výrobci operačních systémů. AMD se však ústy svého inženýra Toma Lendackého nechalo slyšet, že se problém jeho architektury netýká. Někdo si zřejmě hraje se slovy.

Náprava za cenu zpomalení

Všechny zúčastněné strany pochopitelně pracují na nápravě, zejména výrobci operačních systémů, kteří se nacházejí v první linii. Dalším otazníkem proto je, nakolik příslušné patche ovlivní výkon samotných zařízení. Ozývají se totiž hlasy, že poměrně výrazně.

Podle serveru The Register, který zprávu přinesl jako jeden z prvních, může po „zalepení díry“ dojít ke zpomalení PC o 5 až 30 % v závislosti na typu úlohy, modelu procesoru a dalších faktorech. Zpomalení potvrdily benchmarky, které však pracovaly s předběžnou verzí záplat.

Co si z toho všeho odnést? V tuto chvíli bohužel těžko říct. Na úrovni uživatele, správce nebo poskytovatele podpory nelze do vydání aktualizací dělat zhola nic, maximálně se pravidelně informovat a sledovat vývoj situace.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: © James Thew - Fotolia.com

Komentáře