Všechny edice Windows 10 dostanou deset let podpory

Microsoft aktualizoval soupis podpory Windows o nové desítky. Updaty pro ně bude vydávat až do října 2025.

Všechny edice Windows 10 dostanou deset let podporyPodle aktualizovaného soupisu podpory bude Microsoft podporovat nově vydávané Windows 10 po dalších deset let, nebo do října 2025.

Tradiční desetiletý životní cyklus podpory se vztahuje na všechna SKU (jednotky skladem),“ potvrdila mluvčí Microsoftu.

SKU představují různé edice systému, jako jsou Windows 10 Home určené primárně pro domácnosti, Windows 10 Pro a Windows 10 Enterprise.

Windows 10 budou podporována dalších pět let do 13. 10. 2020 v rámci tzv. mainstream podpory a dalších pět let do 14. 10. 2025 v rámci „rozšířené“ podpory.

Microsoft podporu již tradičně dělí na dvě období, kdy v prvním poskytuje bezpečnostní záplaty i opravy chyb a v rozšířené pak jen bezpečnostní updaty.

Nový způsob aktualizací

„Fact sheet“ pro Windows 10 obsahuje také informace o způsobu upgradů a updatů, které mohou zahrnovat „nové funkcionality, opravy (bezpečnostní i ne-bezpečnostní povahy), nebo kombinaci obojího“.

Aktualizace se nově při jejich vydání nainstalují automaticky jako celý balík. Domácí uživatel si tak nebude moci vybrat, zda chce do systému zavést jen určité záplaty.

Jedinou ochranou před možným negativním dopadem aktualizace je volba „pomalejšího“ tempa, kdy Microsoft nainstaluje update až ve druhé vlně a je větší pravděpodobnost, že mezitím odchytne možné mouchy.

Jak dlouho tedy budou „zdarma“?

Microsoft v lednu oznámil, že jakmile bude zařízení upgradováno na Windows 10, bude jej udržovat aktuální po dobu jeho podporované životnosti (supported lifetime of the device).

V červnu společnost popsala „podporovanou životnost zařízení“ v prezentaci pro Wall Street, kde uvedla, že výnosy Windows budou odkládané - „Předpokládá se, že softwarové ugprady budou poskytovány po dobu odhadované životnosti zařízení, což může být od dvou do čtyř let.“

To potvrdila minulý týden v e-mailu i mluvčí společnosti. Nyní však Microsoft otočil a oznámil, že podpora Windows 10 bude poskytována po deset let, nebo do té doby, dokud hardware zvládne systém provozovat.

Za časovými horizonty stojí zřejmě otázka podpory ze strany výrobců PC. Microsoft totiž nenechá uživatele udělat update Win10, pokud počítač bude mít nainstalovány neaktuální ovladače, bude mít nekompatibilní hardware, nebo ukončenou podporu ze strany OEM.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: Microsoft

Komentáře