Vodafone chce letos spustit svou síť pro NB-IoT napříč ČR

Vodafone pokračuje v implementaci technologie NB-IoT a spolu se společnostmi Jablotron, Landis+Gyr a Ústavem telekomunikací VUT Brno testuje prototypy zařízení v živé síti úzkopásmového internetu věcí.

Vodafone chce letos spustit svou síť pro NB-IoT napříč ČRVodafon již pokrývá NB-IoT vybrané lokality v Praze, Brně, Ostravě, Plzni a Českých Budějovicích. Celonárodní pokrytí a zahájení komerčního provozu sítě NB-IoT sítě plánuje na podzim 2017.

Testování NB-IoT zahájily firmy ve Vodafone Lab v Praze Stodůlkách. Po připojení prototypů zařízení do sítě pokračovalo testování v dalších, předem vybraných lokalitách.

Po technické stránce síťovou infrastrukturu pro první fázi pilotního testování NB-IoT zajišťovalo Huawei.

NB-IoT od Vodafonu již testuje Jablotron, který vyrábí zabezpečovací techniku a chytré ovládání domácností.

Na začátku srpna zahájí Vodafone další vlnu testování, které se zúčastní společnosti z první vlny i noví zákazníci. V této fázi budou již klienti připojení ke globální IoT platformě Vodafonu, která jim umožní další možnosti ověření technologických parametrů technologie. Zároveň se síť v České republice rozšíří o další lokality.

V praxi to bude znamenat, že partnerům dodáme konektivitu k zařízení, které si samy vyrobí a následně uvedou na trh,“ uvedl v oznámení Michal Müller, obchodní ředitel pro firemní zákazníky společnosti Vodafone Česká republika.

Dodal, že v budoucnu chce Vodafone uvést i vlastní koncová zařízení a služby postavené na NB-IoT.

Globální platforma Vodafone IoT se skládá ze softwaru pro správu konektivity integrovaného do páteřní sítě a globální SIM karty. Ta není vázaná na jednu zemi. Připojuje se k místní síti Vodafone nebo do některé z více než 500 partnerských sítí po světě.

Mobilní technologie NB-IoT je podobná LTE. Byla vytvořena speciálně pro potřeby LPWA (Low Power Wide Area) a používá licencované spektrum v několika možných pásmech.

Nabízí o 20dB silnější pokrytí, což odpovídá asi sedminásobně lepšímu pokrytí ve srovnání s GSM, výdrž jedné baterie až 12-15 let, nízké náklady na zařízení, kompatibilitu se stávající infrastrukturou mobilních sítí a stejnou úroveň zabezpečení jako LTE, uvádí Vodafone.

Technologie LPWA mají kromě nízké spotřeby energie a možnosti širokého nasazení zajistit především pokrytí velkých oblastí i v situacích, kdy se zařízení nachází pod zemí nebo hluboko uvnitř budov.

Zdroj: Vodafone
Úvodní foto: © bakhtiarzein - Fotolia.com

Komentáře