Vlivem nedostatku lidí výrazně rostou mzdy v ICT, obchodu a marketingu (Grafton)

Rozsáhlý průzkum agentury Grafton Recruitment přinesl jasný a nepřekvapivý závěr o situaci na českém trhu práce. Nízká nezaměstnanost zvyšuje platy, zejména pak v oblastech ICT, obchodu a marketingu.

Vlivem nedostatku lidí výrazně rostou mzdy v ICT, obchodu a marketingu (Grafton)Personální agentura Grafton Recruitment zveřejnila výsledky rozsáhlého průzkumu mezd pro rok 2018. Závěr je jednoznačný a nepřekvapivý: na českém trhu práce zoufale chybí lidé

Firmy, které dosud nepřistoupily k plošnému navýšení mezd, tak budou podle Graftonu muset učinit a dorovnat platy na úroveň regionálních konkurentů, jinak neobstojí.

„Rok 2017 proběhl ve znamení dynamického růstu mezd. I když podle ČSÚ mzdy meziročně rostly zhruba o 7 %, v některých sektorech jsme zaznamenali nárůsty podstatně vyšší,“ uvedl Martin Ježek, obchodní ředitel Grafton Recruitment

Silný růst platů v IT a vznik nových pozice

Nejvýrazněji si podle Graftonu polepšili zaměstnanci z výroby, IT, obchodu a marketingu. U některých pozic v oboru informačních technologií došlo dokonce v porovnání s rokem 2016 k nárůstu mzdy až o 25 %.

Pokud jde o IT, zřejmě největší propast mezi nabídkou a poptávkou podle Graftonu panuje v oblasti vývoje softwaru. Firmy také hojně hledají IT specialisty zaměřené na bezpečnost nebo analýzu a administraci dat.

Dynamický rozvoj technologií dává vzniknout i zcela novým rolím. Novinkou jsou například specialisté na ochranu dat v souladu s GDPR nebo odborníci zaměření na robotickou automatizaci a technologie spojené s umělou inteligencí.

V oblasti benefitů mají IT zaměstnanci jasno – vítězí jednoznačně flexibilita. Prosazuje se i trend digitálního nomádství, kdy IT pracovníci můžou dělat v podstatě odkudkoli. Nabídka takto pružné formy spolupráce podle Graftonu dokáže vyvážit i horší finanční podmínky.

Infografika – Příklady meziročních změn platů v ICT

Grafton - ICT 

Zdroj: Grafton Recruitment

Technologie pronikají i do obchodu a marketingu

Obchod a marketing jsou nejen specifická, ale také velmi dynamická odvětví, která neustále produkují velké množství pracovních příležitostí. I do těchto segmentů pak podle Graftonu začínají promlouvat technologie.

Kandidáti by měli mít i analytické schopnosti a dovednosti na poli technologií. Obecně roste zájem o uchazeče, kteří umí pojmout marketing komplexně, což zahrnuje správu sociálních médií, organizaci interních a externích akcí i celkové nastavení marketingové komunikace.

Uchazeče podle Graftonu zaujme jak zajímavý projekt, tak i oblíbené benefity, k nimž patří vše, co umožní dobré vyvážení osobního a pracovního života, tedy pět týdnů dovolené, alespoň částečný home office a flexibilní pracovní doba.

Infografika – Příklady meziročních změn platů v obchodu a marketingu

Grafton - Obchod a marketing

Zdroj: Grafton Recruitment
Úvodní foto: © olly - Fotolia.com

Komentáře