Vláda navrhla snížení poplatků za kmitočty, chce tím podpořit budování moderních sítí

Návrh z dílny Ministerstva průmyslu a obchodu počítá se snížením poplatků za využívání rádiových kmitočtů prostřednictvím nových koeficientů pro jejich výpočet. Cílem je podpořit budování vysokorychlostních sítí.

Vláda navrhla snížení poplatků za kmitočty, chce tím podpořit budování moderních sítíMinisterstvo průmyslu a obchodu (MPO) informuje, že vláda schválila snížení poplatků za využívání rádiových kmitočtů, což má vést k efektivnějšímu budování a provozování bezdrátových sítí. Ty využívají pro poskytování svých služeb mobilní operátoři, ale i malé a střední lokální a regionální české firmy.

Rostoucí požadavky na objem přenášených dat nutí provozovatele využívat větší rozsah kmitočtů a větší šíři pásma. Cílem snížení nákladů je podle MPO podpora využívání radiových kmitočtů pro budování moderních vysokorychlostních sítí, což má přinést zvýšení kvality internetového připojení pro veřejnost.

Poplatky za využívání radiových kmitočtů představují u podnikatelů náklady nezbytné pro provoz veřejných sítí. Pomáháme tím poskytovatelům připojení k internetu v domácnostech a firmách, což jsou v Česku především malé a střední podniky ," uvedl ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner.

Nové koeficienty pro mobilní i pevné sítě

Navrhované změny se budou týkat pevných i mobilních sítí a zavedou nový mechanismus výpočtu ročního poplatku za využívání rádiových kmitočtů pevné služby, aby bylo podpořeno větší využití vysokých kmitočtových pásem a širokých rádiových kanálů,

V případě mobilních sítí chce MPO stanovit nový koeficient pro kmitočtový úsek od 1 do 2,2 GHz tak, aby stanovená výše poplatků více odpovídala odlišným vlastnostem při šíření signálu. Pro družicové služby chce pak MPO stanovit nově hodnoty koeficientu pro technologie s vícenásobným přístupem ke kanálu.

MPO dodává, že sítě elektronických komunikací mají významnou roli v naplňování strategických cílů ČR a hrají nezastupitelnou roli v budoucím rozvoji digitální ekonomiky a budování tzv. gigabitové společnosti v rámci celé EU.

Zdroj: MPO
Úvodní foto: © happysunstock - Fotolia.com

Komentáře