Visa v ČR zavede bezkontaktní platby prostřednictvím technologie HCE

Technologii u nás jako první zavede Komerční banka, a to během příštích měsíců. Podstatou HCE je uložení emulované platební karty v zabezpečeném prostředí banky a vzdálený přístup k ní prostřednictvím mobilního zařízení vybaveného technologií NFC.

Visa v ČR zavede bezkontaktní platby prostřednictvím technologie HCESpolečnost Visa Europe má v České republice do několika měsíců spustit zcela nový druh mobilních bezkontaktních plateb založených na technologii Host Card Emulation (HCE). Podstatou této technologie je využívání emulované platební karty, která je bezpečně uložena v prostředí banky a mobilní zařízení k ní přistupuje vzdáleně.

První tuzemskou bankou, která bude technologii podporovat, je Komerční banka. Držitel karty si stáhne příslušnou mobilní aplikaci (banka zatím hovoří jen o verzi pro Android), přes kterou si zažádá o bezkontaktní platební kartu do mobilu. Po obdržení platební karty do telefonu následuje jednoduchý aktivační proces.

Visa uvádí, že velkou výhodou je, že zájemce o mobilní placení nemusí žádat o novou NFC SIM kartu od mobilního operátora, nebo dokupovat jakákoliv přídavná zařízení k mobilnímu telefonu. Platba telefonem je založená na stejné technologii jako platba bezkontaktní kartou, a proto je možné platit na všech existujících bezkontaktních terminálech.

Visa uvádí, že bezkontaktní mobilní platby vzbudily mezi jejími členskými bankami obrovský zájem, a to i v České republice, která má patřit k evropské špičce, co se počtu transakcí bezkontaktními kartami (zhruba 3,3 měsíčně na kartu) i průměrné výše útraty (zhruba 1 700 korun měsíčně na kartu) týče.

Mobilní platby Visa na základě technologie HCE už byly zavedeny bankou VUB na Slovensku.

Zdroj: Visa Europe

Úvodní foto: © Tyler Olson - Fotolia.com

Komentáře