Velký skok v miniaturizaci procesorů – IBM představilo první 7nm čip na světě

Navzdory technologickému průlomu však má IBM před sebou trnitou a nákladnou cestu k masové výrobě a výslednému komerčnímu produktu.

Velký skok v miniaturizaci procesorů – IBM představilo první 7nm čip na světěSpolečnost IBM zásadním způsobem posunula vývoj v oblasti procesorů, když představila vůbec první čip vyráběný 7nm procesem. Ostatní výrobci v čele s Intelem přitom vyrábějí 14nm procesory a jejich dalším cílem je 10 nanometrů.

Na nový 7nm čip se vejde přibližně čtyřnásobné množství tranzistorů než na současné 14nm procesory. Aby to bylo vůbec technicky možné, muselo IBM učinit „fundamentální změny“ v používaných materiálech a technologických procesech.

Konkrétně jde o novou křemíkovo-germaniovou slitinu a metodu extrémní ultrafialové litografie, která používá podstatně kratší vlnovou délku než v dosavadní postupy.

Celá věc má pochopitelně háček. Navzdory nespornému technickému úspěchu teď IBM čeká ta těžší část, a sice kapitalizace. Problémem bude bezesporu nákladnost a složitost masové produkce těchto nových čipů, které se jistě podepíší na výsledné ceně.

I z toho důvodu není vyloučeno, že IBM nakonec nebude první, kdo dotáhne 7nm technologii k výslednému komerčnímu produktu. Intel dosud žádné konkrétní plány na 7nm procesory nezveřejnil, ale očekává se, že ještě letos uvede 10nm řešení.

Zdroj: IDG News Service

Úvodní foto: © James Thew - Fotolia.com

Komentáře