Velká čtyřka cloudových poskytovatelů utíká konkurenci

Výstupy společností Synergy Research a Canalys ukazují, že si společnosti AWS, Microsoft, IBM a Google postupně ukrajují stále větší část trhu cloudových služeb. Změnit by to neměla ani nadcházející poptávka po umělé inteligenci.

Velká čtyřka cloudových poskytovatelů utíká konkurenciNová studie společnosti Synergy Research Group ukazuje, že čtveřice největších globálních poskytovatelů cloudových služeb – AWS, Microsoft, IBM a Google – zvyšuje svůj náskok na konkurenci.

AWS ve druhém kvartálu meziročně zvýšilo svůj podíl o procentní bod a drželo 34 % trhu, Microsoft si polepšil o tři body a získal 11% podíl, IBM zůstalo na loňských 8 % a Google si polepšil o jeden bod na 5 %.

Společný podíl následujících deseti poskytovatelů se ztenčil o jeden procentní bod, navzdory tomu, že Alibaba Cloud a Oracle vykázaly nejvyšší meziroční růst z celého trhu. Z celkového hlediska však tvořily spíše výjimky z pravidla.

Umělá inteligence na obzoru

Analytici společnosti Canalys přinesli podobná čísla, co se tržních podílů týče, a přidali zajímavé statistiky meziročního růstu. AWS si podle nich polepšilo o 42 %, Microsoft o 97 %, Google o 92 % a IBM o skromnějších 23 %.

Canalys dodává, že celkový trh cloudové infrastruktury včetně IaaS, PaaS a hostovaných služeb vyrostl ve druhém kvartálu o 47 % na 14 miliard dolarů. Velká čtyřka podle Canalys drží 55 % celkového trhu.

Za růstem cloudového trhu podle analytiků zatím stále stojí primárně infrastruktura, ale v relativně blízké budoucnosti se má začít zvyšovat poptávka po platformách postavených na konceptu umělé inteligence.

Z hlediska rozdělení sil na trhu by však nemělo dojít k výrazným změnám, neboť příslušnými platformami – zcela jistě ne náhodou - disponují právě čtyři lídři trhu.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: © bloomua - Fotolia.com

Komentáře