Vánoční sezóna zažila nákupní vrcholy ve druhé a třetí prosincové pondělí (Heureka.cz)

V obou dnech došlo v ČR ke přibližně 400 tisícům objednávek, z hlediska obratu bylo nejsilnější pondělí 8. 12. V oblasti elektroniky zákazníci nejvíce nakupují tablety Lenovo, telefony Samsung a konzole Xbox.

Vánoční sezóna zažila nákupní vrcholy ve druhé a třetí prosincové pondělí (Heureka.cz)Letošní vánoční sezóna zažila podle průzkumu portálu Heureka.cz a platební bárny PayU dva vrcholy v podobě pondělí 8. a 15. prosince. Během těchto dnů se uskutečnil téměř shodný počet objednávek, okolo 400 tisíc.

V pondělí 8. prosince vévodila on-line nákupům dobírka a platba na odběrném místě, o týden později Češi volili spíše on-line platební metody.

I když počet objednávek byl téměř stejný, nákupní chování Čechů se v daných dnech lišilo. Díky rozdílům v sortimentu i způsobu platby bylo nepatrně vyššího obratu dosaženo 8. prosince. Došlo k nárůstu o 16 % oproti loňskému roku,“ uvedl Tomáš Braverman, ředitel Heureka.cz.

Tento den se nejvíce nakupovala elektronika, která tvořila dvě pětiny nákupů (39 %), bílé zboží (20 %) a vybavení pro dům a zahradu (13 %). Lidé přes 60 % objednávek zaplatili na dobírku nebo na odběrném místě,“ dodal Braverman.

O týden později lidé nakupovali také elektroniku a vybavení pro dům a zahradu, téměř vůbec však nenakupovali bílou elektroniku, díky čemuž klesla průměrná hodnota objednávky o více než desetinu.


CeBIT 2015Vstupenky na CeBIT zdarma: stačí hlasovat pro IT výrobce a distributory roku 2014 a na závěr po vyplnit přihlášku na uvedeném odkazu. Hlasujte zde.


Dne 15. prosince Češi více využívali on-line platební metody. Podle dat PayU bylo v ČR jednoznačně nejsilnějším dnem před Vánoci z hlediska online plateb třetí prosincové pondělí. Oproti stejnému období loňského roku narostl v tento den objem plateb zaplacených online až o 40 %.

Za své nákupy platili zákazníci nejčastěji kartami – podíl on-line plateb kartou vzrostl oproti stejnému období loňského roku o 10 %. Podle Gabriela Kalapoše, ředitele PayU v ČR, však byla z hlediska on-line plateb překvapivě silná i středa 10. prosince, a to hlavně kvůli výplatám.

Podle nákupů v posledním předvánočním týdnu budou Češi pod stromečkem nacházet herní konzole Xbox, tablety Lenovo nebo mobilní telefony Samsung.

Zdroj: Heureka.cz
Úvodní foto: © Mitarart - Fotolia.com

Komentáře