V srpnu prodej ICT v ČR rostl o 13 %, na Slovensku o 2,7 %

Maloobchodní prodej ICT zařízení v srpnu na českém trhu vykázal dvojciferný meziroční růst. Slovenský trh rostl mírněji.

V srpnu prodej ICT v ČR rostl o 13 %, na Slovensku o 2,7 %V maloobchodě (vč. prodeje pohonných hmot; CZ-NACE 47) vzrostly sezónně očištěné tržby reálně meziměsíčně o 1,2 % a meziročně očištěné o 2,0 %.

Maloobchodní prodeji počítačových a komunikačních zařízení v srpnu vykázal 12,7% meziroční nárůst. Nejvíce pak zvýšení tržeb ovlivnil růst prodeje zboží prodávaného přes internet či prostřednictvím zásilkové služby (o 24,9 %).

Významný růst ČSÚ registroval také v maloobchodě s oděvy a obuví (o 11,7 %), s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci (o 9,8 %) a s výrobky pro domácnost (o 2,3 %). Naopak tržby klesly v prodejnách s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím a v prodejnách potravin.

Na Slovensku se maloobchodní tržby v srpnu zvýšily mírně o 1,1 %. Prodej ICT zařízení ve specializovaných prodejných se na výsledku podepsal 2,7% růstem.

Dále růst podpořil maloobchod s pohonnými hmotami (o 6,2 %), se zbožím pro kulturu a rekreaci o (5 %) a v maloobchodě v nespecializovaných prodejnách. Tržby klesaly v prodeji potravin, nápojů a tabákových výrobků.

Tržby ve velkoobchodě se na Slovensku v úhrnu zvýšily o 4,7 %. Velkoobchodní prodej ICT zařízení se však propadl o 8,7 %.

Pozitivní vývoj zaznamenal statistický úřad v nespecializovaném velkoobchodě (25,4 %), ve velkoobchodě se stroji a zařízeními (14,4%) a s potravinami, nápoji a tabákem o 14%.

Zdroj: ČSÚ, ŠÚSR

Úvodní foto: © Pavel Losevsky - Fotolia.com

Komentáře