V maloobchodě se v říjnu dařilo e-shopům, ICT rostlo jen nepatrně a na Slovensku se propadlo

Maloobchodní prodej ICT vykázal na českém trhu v říjnu jen nepatrný růst. Na Slovensku se tržby meziročně výrazně propadly.

V maloobchodě se v říjnu dařilo e-shopům, ICT rostlo jen nepatrně a na Slovensku se propadloPravidelná zpráva Českého statistického úřadu ukázala, že v českém maloobchodě  (CZ-NACE 47) se sezónně očištěné celkové tržby snížily v říjnu meziměsíčně o 0,3 %. Meziročně vzrostly tržby očištěné o kalendářní vlivy o 3,1 % (neočištěné o 2 %).

K meziročnímu růstu nejvíce přispěl maloobchod provozovaný prostřednictvím internetu nebo zásilkové služby, a to konkrétně o 23,4 %. Tržby rostly rovněž ve specializovaných prodejnách s počítačovým a komunikačním zařízením, avšak jen nepatrně o 1,7 %.

Slovenský maloobchod podle statistického úřadu celkově meziměsíčně klesal o 0,6 %, meziročně vzrostl nepatrně o 0,8 %. Tržby ale v porovnání s říjnem 2015 nejvýrazněji klesly v maloobchodě se zařízeními pro ICT ve specializovaných prodejnách, a to o 17,4%.

Velkoobchodní tržby na Slovensku meziměsíčně vzrostly o 0,2 %, meziročně vzrostly o 0,6 %. Růst byl ve většině činností, z toho ve velkoobchodu se zařízeními pro ICT o 6,6 %.

Zdroj: ČSÚ, ŠÚSR

Úvodní foto: © vilisov - Fotolia.com

Komentáře