V České republice roste prodej a výkup druhotných softwarových licencí

České firmy po vzoru západních zemí postupně objevují trh s druhotnými licencemi softwaru. Tímto způsobem totiž mohou ušetřit až desítky procent výdajů na nákup softwaru.

V České republice roste prodej a výkup druhotných softwarových licencíTento druh byznysu má původ v Německu, kde podle posledních zveřejněných informací z průzkumu společnosti UsedSoft dosahuje trh s druhotnými softwarovými licencemi ročního obratu více než 90 milionů eur. Zároveň roste o desítky procent ročně.

Na softwaru začínají šetřit i česká státní správa a tuzemský komerční sektor. Patrik Sodoma ze společnosti Software Pro udává, že díky druhotným licencím softwaru mohou firmy ušetřit až 70 % výdajů na nákup nového softwaru.

Sodoma dále zdůrazňuje, že obchodování se softwarovými licencemi se řídí pravidly Soudního dvoru Evropské unie (SDEU) z roku 2012. Všechny multilicence nabízené k druhotnému prodeji musí pocházet výhradně ze zemí EU.

Společnost Software Pro dodává, že i Microsoft ve svých oficiálních vyjádřeních připouští, že tento druh prodeje softwaru je za předpokladu dodržování pravidel určených SDEU přípustný. Dá se proto očekávat, že trh bude dál nabývat na síle.

Zdroj: Software Pro

Úvodní foto: © duncanandison - Fotolia.com

Komentáře