V červenci prodej ICT v ČR rostl o pětinu, na Slovensku klesal

Zatímco v ČR hlásí statistický úřad výrazný růst maloobchodních tržeb za ICT zboží, na Slovensku se prodeje snížily v malo- i velkoobchodě.

V červenci prodej ICT v ČR rostl o pětinu, na Slovensku klesalPravidelná zpráva ČSÚ ukazuje, že v českém maloobchodě (vč. prodeje pohonných hmot; CZ-NACE 47) se očištěné tržby v červenci 2014 snížily reálně meziměsíčně o 1,5 % a meziročně se zvýšily o 1,0 %. Neočištěné tržby meziročněvzrostly o 2,2 %.

Nejvyšší růst zaznamenal prodej ve specializovaných prodejnách s počítačovým a komunikačním zařízením (o 21,0 %). Tržby rostly rovněž za prodej přes internet či prostřednictvím zásilkové služby (o 11,9 %).

Cenový deflátor (CZ-NACE 47) ke stejnému období předcházejícího roku (bez vlivu DPH) činil 100,6 %. V prodejnách počítačového a komunikačního zařízení došlo tradičně ke snížení cen.

Na Slovensku podle reportu ŠÚSR rostl maloobchod meziměsíčně o 0,7 % a meziročně 2,8 %. Maloobchodní tržby za ICT však v porovnání s červencem 2013 snížily o 2,6 %.

Celkový růst podpořil zejména maloobchod s ostatním zbožím pro domácnost ve specializovaných prodejnách (o 7,1%), v nespecializovaných prodejnách (o 5,7%) a prodej pohonných hmot (o 5,5 %).

Ve velkoobchodě na Slovensku rostly tržby meziměsíčně o 1,6 % a meziročně o 8,8 %. Velkoobchodní prodej ICT zařízení však naopak klesl o 1 %.

Zdroj: Český statistický úřad, Štatistický úrad Slovenskej republiky

Úvodní foto: Samsung Electronics

Komentáře