Uživatelé Windows hlásí další vlnu nechtěných přechodů na Windows 10

„Desítky“ se podle plánu staly doporučenou aktualizací a jsou tak automaticky staženy do počítačů, které mají ponechané základní nastavení politiky aktualizací. Nad způsobem, co se děje dál, lze pozvednout obočí.

Uživatelé Windows hlásí další vlnu nechtěných přechodů na Windows 10Na začátku je nutno dodat, že Microsoft se nijak netajil tím, že z Windows 10 udělá aktualizaci pro starší systémyWindows 7 a 8.1. Aktualizace byla napřed volitelná (byť měla jistou unikátní vlastnost) a nyní se stala doporučenou, což znamená, že pokud má uživatel ponechané základní nastavení aktualizací, dostane „desítky“ automaticky.

Potíž je v tom, že pokud nejste pravidelnými čtenáři IT zpravodajství, ale běžnými uživateli, jejichž zájmy leží jinde, mohli jste se o tom dozvědět, až když bylo hotovo. Windows 10 jsou doporučenou aktualizací již od února, ale zejména po posledním „Patch Tuesday“ se objevila spousta reakcí naštvaných uživatelů, což může svědčit o rostoucí agresivitě aktualizací.

Na serveru Reddit se objevilo vlákno, na kterém uživatelé sdíleli své zkušenosti o aktualizaci, která se zdánlivě spustila sama od sebe. Pro ilustraci vyberme pár citací:

  • Šel jsem si zapálit a po návratu jsem zjistil, že už mám napůl nainstalované Windows 10.“

  • Odešel jsem od počítače a když jsem se vrátil, svítilo tam na mě okénko 'Vaše aktualizace je připravena! Restart a instalace za 13 minut.' Kdyby se šel dívat na televizi nebo se najíst, měl bych Windwos 10.

  • Můj počítač s Win7 přešel před dvěma dny na Win10 bez mého svolení. Provedl jsem downgrade, ale teď tam mám neustále otevřenou notifikaci, která po mně chce zvolit čas pro přechod na Win10. Co to je?“

Znamená to, že snad Microsoft vytvořil aktualizaci, která trpělivě číhá na správný moment a pokradmu a bez svolení instaluje Windows 10, když se uživatel nedívá? Ne tak docela.

Podle Mary Jo Foleyové ze ZDNet se uživateli napřed objeví oznámení o plánovaném přechodu na „desítky“. Pokud ho pouze zavře, nezruší tím samotný proces. Oznámení se pak objeví znovu, hodinu před původně stanoveným termínem. Pokud uživatel během následující hodiny neodmítne – voila!

Uživatel pak má ještě jednu šanci – odmítnout podmínky používání, což celý instalační proces zvrátí. Pokud systém ještě nainstalovaný nemá a nechce ho mít, je potřeba jít do nastavení a ujistit si, že doporučené aktualizace nejsou dodávány a instalovány stejným způsobem (automaticky a bez nutnosti souhlasu) jako ty, které jsou označené jako důležité.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: © alphaspirit - Fotolia.com

Komentáře