Uvedení serverových procesorů IBM Power9 se blíží. Co byste o nich měli vědět?

Až 24jádrové čipy budou podporovat připojení různých koprocesorů pro urychlení pokročilých výpočetních úloh. Kromě toho budou jako první na trhu vybaveny novými a rychlejšími rozhraními. IBM chce navíc licencovat architekturu třetím stranám.

Uvedení serverových procesorů IBM Power9 se blíží. Co byste o nich měli vědět?Společnost IBM odhalila detaily o nových procesorech Power9, které se objeví na trhu během roku 2017 v serverech a superpočítačích jako je platforma Watson. Procesory mají vynikat ohromující rychlostí a novými technologiemi.

O výkon pro složité operace se postará až 24 jader v každém procesoru, ke kterému navíc půjde připojit řada dalších součástí, jako jsou integrované obvody pro specifické aplikace (ASIC), programovatelná hradlová pole (FPGA) nebo grafické jednotky (GPU).

Tyto koprocesory mají urychlit výpočetní úlohy spojené s databázemi, kognitivním a vizuálním computingem a dalšími pokročilými oblastmi. Už to znamená, že nové čipy jsou primárně určeny k využití v serverech, nikoliv v PC. Samotné IBM je chce nasadit do svých vlastních serverů s cenou začínajících na 6 000 dolarů.

Výčet novinek však nekončí. Power9 budou prvními procesory vybavenými rozhraním PCI-Express 4.0, které poskytuje dvojnásobnou rychlost oproti předchozí generaci 3.0.

Dále budou prvními procesory s rozhraním NVLink 2.0 poskytující propojení s nejnovějšími grafikami od Nvidie rychlostí až 25Gb/s. Spojení s koprocesory a pamětí poskytne rozhraní CAPI 2.0.

IBM kromě nasazení řady Power9 ve vlastních serverech plánuje také licencovat architekturu samotných čipů výrobcům zakázkových řešení. Je proto možné, že se trh dočká procesorů Power9 vyrobených mimo IBM, zcela určitě se pak dočká procesorů od IBM v serverech třetích stran.

Zdroj: IDG News Service

Úvodní foto: © James Thew - Fotolia.com

Komentáře