Umělá inteligence v superpočítači HPE vyhrála turnaj v pokeru a je to důležitější, než se zdá

Jelikož na celém světě neexistuje dostatečná výpočetní síla pro zpracování všech možných karetních kombinací, lze brát poker jako užitečný benchmark pro vyhodnocení úspěšnosti umělé inteligence.

Umělá inteligence v superpočítači HPE vyhrála turnaj v pokeru a je to důležitější, než se zdá



Program umělé inteligence (AI) Libratus běžící na superpočítači společnosti Hewlett Packard Enterprise (HPE) si dokázal v průběhu 20denního testovacího turnaje s nejlepšími světovými hráče pokeru osvojit jejich herní strategii a v celém turnaji zvítězit.

Jakkoliv to zní jen jako zajímavá kuriozita, HPE upozorňuje, že varianta pokeru Heads-up Texas Hold’em bez limitu je vynikajícím benchmarkem pro vyhodnocení výkonu algoritmů umělé inteligence pro strategické rozhodování při neúplných informacích.

Jak totiž zdůraznili zástupci HPE na nedávném pražském setkání, ani veškerá výpočetní síla všech procesorů na světě by nestačila na zpracování všech možných karetních kombinací, jinými slovy nejde hru „utáhnout“ jen na syrovém výkonu.

Do hry proto vstoupila umělá inteligence, která během turnaje sledovala a analyzovala chování svých soupeřů, aby tyto poznatky vzápětí využila ku svému prospěchu. HPE dodává, že se svou AI nemá namířeno do hazardu, ale do byznysu a běžného života.

Výrobce tvrdí, že díky pokroku v oblasti hardwaru a nových postupů v čele s neuronovými sítěmi, strojovými učením a jeho podkategorií hlubokého učení se podpora AI stala jednou z nejdůležitějších výpočetně intenzivních aplikací pro širokou škálu oblastí využití.

Umělá inteligence již hraje roli v podpoře internetových služeb, bezpečnosti, zdravotnictví a proniká hlouběji do segmentů obchodu, financí nebo dopravy. HPE se na tuto éru připravuje přinejmenším od své akvizice SGI v roce 2016.

Zdroj: HPE








Úvodní foto: HPE

Komentáře