Umělá inteligence jako klíč k úspěchu provozní strategie? Lenovo chce urychlit zavádění

Na konferenci Supercomputing 2017 oznámila společnost Lenovo Data Center Group nové iniciativy, které mají zákazníkům pomoci osvojit si umělou inteligenci, a podpořit tak výkon firem.

Umělá inteligence jako klíč k úspěchu provozní strategie? Lenovo chce urychlit zaváděníV průzkumu společnosti Lenovo uvedlo 76 procent dotázaných manažerů, že umělá inteligence je klíčová pro úspěch jejich provozní strategie. Téměř dvě třetiny respondentů zároveň uvedly, že technologie jsou zásadní pro dlouhodobý růst jejich organizace.

Podle Lenova se zvyšuje poptávka po kapacitách pro strojové učení využívajících vysoce výkonných výpočetních technologií, které dokážou informace zpracovávat a vytvářet nové pohledy na věc.

Umělá inteligence má už nyní hluboký dopad na strategii tradičních podniků i na vědecký výzkum. Většina vedoucích manažerů si to uvědomuje a považuje umělou inteligenci za prioritu pro příští rok.

Aby firmy mohly doopravdy těžit z obrovského množství dnes dostupných dat, musí přijmout umělou inteligenci jako nástroj, který jim pomůže dosáhnout úspěchu v současném silně konkurenčním prostředí,“ uvedl Kirk Skaugen, prezident Lenovo Data Center Group.

Kde umělá inteligence pomáhá

Lenovo spolupracuje se zákazníky při objevování schopností umělé inteligence např. v oblastech hledání léků nebo poznávání dopadů klimatických změn, například v zemědělství.

Výzkumníci Státní univerzity Severní Karolíny (NCSU) využívají UI k analýze snímků zemského povrchu pořízených z oběžné dráhy. NCSU následně využívá algoritmů hloubkového učení k tomu, aby na snímcích dokázala rozpoznat obdělávaná území, monitorovala stav půdy a poměřovala potřebu vody s dostupnými vodními zdroji. Díky tomu pak vznikají kvalitní mapy příliš suchých oblastí.

Na londýnské University College (UCL) pak výzkumníci rekonstruují srážky částic s velkou energií z experimentu ATLAS v největším světovém urychlovači částic v CERNu. Ve spolupráci se společností Lenovo se výzkumníci UCL snaží použít UI tak, aby jim pomohla rekonstruovat trajektorie částic pomocí zobrazovacích dat z projektu ATLAS efektivněji než tradiční metody.

Na vývoji řešení založených na UI spolupracuje přes sto vědců a vývojářů Lenova. Jde například o skenování tomografických snímků pacientů s cílem najít nádory a pomoci lékařům stanovit diagnózu.

Inovační centra pro UI

Lenovo Data Center Group uvádí investice do výzkumu a vývoje částku 1,2 miliardy dolarů a provozuje tři nová inovační centra pro umělou inteligenci: v Morrisville v Severní Karolíně, v německém Stuttgartu a v čínském Pekingu.

Jde o místa, kde se zákazníci mohou dozvědět, jak dokáže umělá inteligence přispět k řešení jejich podnikatelských či vědeckých výzev.

Zákazníci Lenova mohou navštěvovat inovační centra i na dálku a mají možnost testovat a vylepšovat svoje aplikace na systémech optimalizovaných pro vysoký výkon.

Vize rozšíření inteligence

Jsme přesvědčeni o tom, že lidé stroji nahrazeni nebudou. Stroje nám však mohou v každodenním životě pomáhat rozšířit možnosti v každém aspektu našeho života. To je vize, které říkáme rozšířená inteligence.

Práce s umělou inteligencí je komplexní závazek. Vyžaduje významnou výpočetní sílu a vysokou úroveň technických znalostí i talentu. To vše ovšem nemusí být našim zákazníkům okamžitě dostupné,“ říká Madhu Matta, viceprezident a hlavní manažer segmentu umělé inteligence a HPC ve společnosti Lenovo DCG.

Umělá inteligence, strojové učení a hloubkové učení vyžadují pro svoje správné fungování flexibilní infrastrukturu optimalizovanou pro vysoce výkonné výpočetní technologie (HPC).

Lenovo pro tyto potřeby přináší dvě řešení:

  • Nové grafické procesory pro servery ThinkSystem SD530 zahrnující podporu akcelerátorů Tesla V100 založených na architektuře Nvidia Volta a procesorů Intel Xeon.
  • Lenovo inteligentní počítačový orchestrátor (LiCO), nástroj pro správu s grafickým uživatelským rozhraním, jež pomáhá urychlit vývoj aplikací umělé inteligence. LiCO zahrnuje populární frameworky pro UI s otevřeným zdrojovým kódem, monitoruje trénink neutrálních sítí, plánuje zátěž umělé inteligence v multiprojektových prostředích a je schopné fungovat na řešeních od různých dodavatelů.

 

Novinky v hardwaru a softwaru v portfoliu vysoce výkonných výpočetních technologií Lenovo nabízí v kombinaci s otevřením tří světových inovačních center pro konzultace a testování zákazníkům.

Zdroj: Lenovo
Úvodní foto: Lenovo

Komentáře