Tržby za služby v ICT v Česku rostou už čtvrtým rokem

Pozitivní trend by se měl podle Grant Thorton udržet i v příštích letech.

Tržby za služby v ICT v Česku rostou už čtvrtým rokemPodle údajů ČSÚ tržby za služby v informačních a komunikačních službách rostou v České republice kontinuálně už čtvrtým rokem. V meziročním srovnání se zvýšily ve druhém čtvrtletí o 3,8 %. 

Růst tržeb v informačním a komunikačním segmentu služeb začal už v prvním kvartálu 2014. Nyní ho podle dat ČSÚ táhnou především obory informatiky jako zpracování dat, tvorba a údržba webových technologií nebo hosting, které šly meziročně v tržbách nahoru o 8,9 %.

Vedle zmíněných oborů zaznamenaly meziroční kvartální růst také další činnosti v oblasti informačních technologií (o 4,9 %), kam patří např. programování, správa počítačového vybavení či poradenství v oblasti IT.

Stejně tak rostly i telekomunikační činnosti (o 3,9 %), tvorba programů a vysílání (o 3,5 %) a vydavatelské činnosti (o 2,3 %). Naopak pokles tržeb o 14 % vykázal filmový a hudební průmysl. Pokud by se statisticky posuzoval vývoj pouze u segmentu služeb v IT a telekomunikacích, byl by růst ještě mnohem vyšší.

Tento trend bude podle našich odhadů pokračovat minimálně do konce roku a velmi pravděpodobně i v příštích letech. Mimo jiné to znamená, že informační a telekomunikační business bude nadále přitahovat hráče s vysokým investičním apetitem,“  uvedl Michal Beneš, leader ICT divize z poradenské společnosti Grant Thornton.

Vedle pozitivního dopadu na rozvoj ICT firem lze podle Grant Thorton s tímto dlouhodobých růstem očekávat i zvyšování výdajů ostatních společností.

„Firmy se ruku v ruce s informacemi o dlouhodobém růstu musejí připravit na zvýšené náklady na IT a komunikace obecně. Pro tento rok odhadujeme zvýšení nákladů firem na ICT v Česku do 2 %. Největší část rostoucích výdajů spolyká software a související služby,“ upřesňuje odhady Michal Beneš.

Zdroj: ČSÚ, Grant Thornton
Úvodní foto: © buchachon - Fotolia.com

Komentáře