Tržby slovenských prodejen ICT v prvním čtvrtletí překonaly v růstu české

Pravidelné zprávy statistických úřadů ukazují, že dvojciferný růst prodeje ICT na Slovensku překonal 8% nárůst v ČR.

Tržby slovenských prodejen ICT v prvním čtvrtletí překonaly v růstu českéMeziměsíčně se tržby v českém maloobchodě (CZ-NACE 47) po očištění o sezónní vlivy zvýšily v březnu reálně o 1,2 %. Meziročně rostly tržby očištěné o kalendářní vlivy o 7 %, bez očištění rostly o 7,8 %. Letos bylo v březnu více pracovních dní a lidé nakupovali na Velikonoce až dubnu.

ČSÚ uvádí, že nejvyšší dynamiku růstu si dlouhodobě udržuje internetový a zásilkový prodej. Jen v březnu zde tržby vzrostly o 25,8 %. Maloobchodní tržby v prodejnách s počítačovým a komunikačním zařízením pak rostly o 16,2 %.

Za celé 1. čtvrtletí 2017 se tržby očištěné o kalendářní vlivy reálně meziročně zvýšily o 5,1 %, bez očištění o 4,8 % (letos bylo o tři pracovní dny více). Maloobchod s ICT rostl za první kvartál bez očištění o 8,9 %, prodej přes internet a zásilkové služby celkově se pak zvýšil o 24,5 %.

NaSlovensku statistický úřad uvádí meziměsíční růst maloobchodních tržeb v březnu o 1,5 %. Meziročně tržby rostly o 7,5 %, a to ve většině činností, z toho v maloobchodě s ICT zařízeními ve specializovaných prodejnách o 41,3%.

Ve velkoobchodě rostly tržby o 2,4%. Meziročně si slovenský velkoobchod polepšil v úhrnu o 11,4 %. K růstu tržeb došlo téměř ve všech činnostech, avšak v ICT tržby klesly o 14,4 %.

Za celé první čtvrtletí se tržby v maloobchodě na Slovensku zvýšily o 6,9 %. Zvýšení souviselo i s růstem prodeje ICT ve specializovaných prodejnách o 35,8 %. Velkoobchodní tržby vzrostly o 6,6 %, pro ICT však ŠÚSR bližší hodnotu nezveřejnil.

Zdroj: ČSÚ, ŠÚSR
Úvodní foto: © alphaspirit - Fotolia.com

Komentáře