Trh PC sice padá, ale chromebookům se v roce 2015 dařilo

Za první tři kvartály roku 2015 se prodalo téměř tolik chromebooků jsou za celý rok 2014. Podíl těchto zařízení na celkovém trhu PC díky tomu vyroste, byť stále zůstanou marginální položkou.

Trh PC sice padá, ale chromebookům se v roce 2015 dařiloProdej chromebooků (počítačů s operačním systémem Chrome OS) se podle údajů společnosti IDC mírně zvyšuje, a to navzdory propadajícímu se trhu PC. Za první tři kvartály roku 2015 se globálně prodalo 5,7 milionu těchto zařízení, což je jen o trochu méně než 5,86 milionu prodaných za celý rok 2014.

Chromebooky v roce 2014 tvořily 1,9 % celkového trhu PC, přičemž v roce 2015 měl jejich podíl stoupnout na 2,8 % a tento vzestupný trend má podle IDC pokračovat i v roce 2016.

Chromebooky představují levnější alternativu k „plnokrevným“ PC s operačním systémem Windows. Chrome OS je štíhlejší a úspornější systém pro méně náročné uživatele a samotná zařízení jsou určena k „lehké“ práci, např. psaní nebo serfování po webu.

To však bohatě stačí studentům nebo školám. Rostoucí popularita chromebooků v roce 2014 do jisté míry zamíchala s trhem PC, když přinutila Microsoft vydat levnou edici Windows 8.1 with Bing, která výrobcům umožnila dodávat na trh levnější PC. To obratem zvýšilo celkové výsledky prodeje osobních počítačů.

V současnosti je budoucnost Chrome OS možná nejistá. Objevily se totiž spekulace, že Google v příštích letech plánuje sloučit systém s Androidem. Výrobce však tato tvrzení popírá.

Zdroj: IDG News Service

Úvodní foto: Asus

Komentáře