Transformace pokračuje, ale výsledky IBM klesaly již popatnácté za sebou

Na druhou stranu se společnosti daří růst ve strategických oblastech, které sama považuje za nejdůležitější. Poprvé za poslední čtyři roky navíc vyrostly příjmy ze serverů využívající procesory IBM Power.

Transformace pokračuje, ale výsledky IBM klesaly již popatnácté za sebouSpolečnost IBM pokračuje ve své transformaci v podnik zabývající se pokročilými technologiemi budoucnosti, ale tento proces se stále podepisuje na výsledcích. I v posledním čtvrtletí roku 2015 IBM vykázalo meziroční pokles příjmů, a to již popatnácté v řadě.

Celkové příjmy společnosti činily 22,1 miliardy dolarů, což představuje 9% pokles ve srovnání v posledním kvartálem roku 2014. Čistý zisk ve výši 4,5 miliardy dolarů byl k 19 % nižší než o rok dříve.

Za celý rok 2015 pak IBM utržilo 81,7 miliardy, což představuje o 12% pokles oproti roku 2014. Podobně poklesl i čistý zisk, který činil 13,4 miliardy dolarů, o 15 % méně než v roce 2014.

Růst ve strategických segmentech

A teď ty dobré zprávy – v oblastech, které označuje za strategické (zejména cloud, velká data a analytika), IBM dosáhlo 10% meziročního růstu tržeb ve čtvrtém kvartálu a 17% růstu za celý rok. S příjmy ve výši 28,9 miliardy dolarů za celý rok tvořily tyto strategické oblasti již 35 % celkových příjmů společnosti.

Příjmy z cloudových služeb za rok 2015 dosáhly 10,2 miliardy dolarů a meziročně se tak zvýšily o silný 43 %. Příjmy z podnikových analytických nástrojů se zvedly o 7 % na 17,9 milardy dolarů. Příjmy z řešení pro mobilní sféru se ztrojnásobily a příjmy v oblasti bezpečnosti vyrostly o 5 %.

Ve čtvrtém kvartálu došlo ještě k jedné důležité události – příjmy ze systémů využívajících procesory IBM Power vykázaly poprvé za poslední čtyři roky růst, byť o mírný 4 %. Ještě před dvěma roky se přitom každý kvartál propadaly o desítky procent, drceny konkurencí v podobě x86 procesorů od Intelu.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: © Corgarashu - Fotolia.com

Komentáře