Toshiba, Fujitsu a Vaio údajně jednají o fúzi v oblasti PC

Spojení tří japonských značek by vytvořilo šestého největšího světového hráče. V kontextu klesajícího trhu PC je fúze jedním ze způsobů, jak mohou menší výrobci přežít.

Toshiba, Fujitsu a Vaio údajně jednají o fúzi v oblasti PCSpolečnosti Toshiba, Fujitsu a Vaio podle japonského serveru Nikkei jednají o možném spojení svých aktivit v oblasti PC. Nová společnost by měla vzniknout k 1. 4. 2016, kdy začíná japonský finanční rok.

Podle serveru je pravděpodobné, že bude fungovat pod značkou Vaio, která původně patřila pod Sony, ale od února 2014 ji vlastní investiční fond Japan Industrial Parters.

Spojení několika menších hráčů by v kontextu zmenšujícího se trhu PC dávalo smysl. Všechny tři společnosti jsou navíc japonské a jejich spojení by proto nebránily kulturní rozdíly. Pozice výrobců ve světových regionech se navíc navzájem doplňují – Toshiba je silná v severní Americe, Fujitsu zase v Evropě.

Společný podíl všech tří značek na globálním trhu PC v roce 2014 činil 6 %, což by stačilo na šesté místo světového žebříčku. Nikkei dodává, že na domácím japonském trhu by zmíněná trojice dosáhla výrazného 30% podílu.

Fúze tří značek do jedné by kromě silnější pozice přinesla i ekonomické výhody v podobě snížení některých nákladů. Pořád je však možné, že společnosti usoudí, že by tyto úspory a další výhody byly tak marginální, že ze spojení sejde.

Zdroj: Nikkei, IDG News Service

Úvodní foto: © rgbspace - Fotolia.com

Komentáře