TMSC potvrzuje obavy, čipy budou nedostatkovým zbožím až do roku 2023

Ačkoli slévárny fungují takřka bez nadsázky na 110 % a snaží se navyšovat své kapacity, k uvolnění napětí v rámci dodavatelského řetězce dojde podle odhadů až za dva roky.

TMSC potvrzuje obavy, čipy budou nedostatkovým zbožím až do roku 2023Společnost Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TMSC), která patří mezi největší slévárny čipů na světě, potvrdila, že ačkoli její výroba běží na plné obrátky, dostupnost čipů zůstane omezená až do roku 2023.

Doufáme, že v roce 2023 budeme schopní naše zákazníky podpořit větší výrobní kapacitou,“ prohlásil šéf TMSC C. C. Wei na tiskové konferenci. „Zároveň očekáváme, že tou dobou dojde k uvolnění napětí v rámci dodavatelského řetězce.“

Mezi zákazníky TMSC patří například Nvidia, jež o dramatickém nedostatku grafických karet informovala minulý týden. Situace negativně zasáhne i další významné hráče, jak jsou Apple, Broadcom nebo Qualcomm.

Poslední jmenovaný už v březnu 2021 Avaroval, že jen stěží drží krok s poptávkou po svých mobilních procesorech. Apple zase podle dostupných informací trápí i nedostatek displejových komponentů.

V lepší situaci nejsou ani společnosti, které provozují vlastní slévárny. Například Pat Gelsinger, nově jmenovaný šéf Intelu, odhaduje, že problémy s nedostatkovými dodávkami polovodičů se podaří odstranit až za několik let. Intel přitom sám plánuje investovat zhruba 20 miliard dolarů do nových továrních komplexů.

Zdroj: IDG News Service

Úvodní foto: © Gordon Bussiek - Fotolia.com

Komentáře