Tichý a neslavný odchod – Microsoft ukončil podporu „starých“ Windows 8

Přibližně 48 milionů uživatelů se ke 12. 1. ocitlo bez technické podpory a bezpečnostních aktualizací. Nyní je čeká přechod na Windows 8.1, případně na Windows 10.

Tichý a neslavný odchod – Microsoft ukončil podporu „starých“ Windows 8Microsoft ukončil ke 12. 1. 2016 podporu operačního systému Windows 8. Původní „osmičky“ již nebudou dostávat bezpečnostní aktualizace ani podporu v technické oblasti. Totéž platí pro prohlížeč Internet Explorer ve verzích 10 a 11.

Datum ukončení podpory bylo stanoveno již při spuštění Windows 8.1 před více než dvěma lety. Termín „service pack“ je sice již nějakou dobu mrtvý, ale Microsoft se u „osmiček“ držel své staré zásady a dal uživatelům 24 měsíců na to, aby přešli na verzi 8.1.

Uživatelé, kteří dodnes Windows 8 používají, mají dvě možnosti – buď mohou riskovat a používat je dále, nebo musí přejít na Windows 8.1 nebo Windows 10. V prvním případě budou mít podporu do roku 2023, ve druhém (vzhledem k proklamovaným  „posledním Windows) zřejmě navždy.

Kolik takových uživatelů vlastně je? Řekněme, že ne málo – podle prosincových údajů společnosti Net Applications běží Windows 8 na 3 % všech PC s tímto operačním systémem a jejich „service pack“ Windows 8.1 na 11,3 %.

To při Microsoftem proklamované miliardě a půl aktivních PC s Windows představuje 48 milionů, resp. 180 milionů uživatelů. Prvně jmenovaní se nyní musí rychle rozhodnout, co budou dělat.

Pokud nechtějí zůstat bez podpory, tak se buď přidají prostřednictvím upgradu na verzi 8.1 ke druhým jmenovaným, případně se nezastaví ani tam a přidají se k rostoucímu počtu uživatelů Windows 10.

Microsoft pro uživatele sestavil návod, jak přejít z Windows 8 na Windows 8.1.

Zdroj: IDG News ServiceKomentáře