Technologie OLED přichází do PC – s děsivou cenovkou a možná příliš brzy

Na veletrhu CES 2016 se objevily první notebooky a monitor využívající technologii OLED místo tradičního LCD. Panely jsou úspornější, tenčí a nabízejí vyšší jas, zákazníci si však budou muset připlatit.

Technologie OLED přichází do PC – s děsivou cenovkou a možná příliš brzyS počátkem roku 2016 přichází nástup technologie OLED do oblasti PC. Tato technologie, obecně považovaná za nástupce dnes nejrozšířenějších LCD displejů, se již nějakou dobu objevuje v chytrých telefonech, tabletech nebo televizích, ale příliš vysoké ceny dosud bránily jejímu nasazení v počítačích.

Nyní si výrobci řekli, že nastal správný čas to změnit. Na veletrhu CES 2016 byly přestaveny modely Spectre x360 od HP a ThinkPad X1 Yoga od Lenova pyšnící se OLED panely. Ceny zatím nebyly oznámeny, ale lze očekávat, že budou vysoké.

Monitor za pětinásobek

Nákladnost OLED displejů dobře ilustruje další čerstvá novinka, monitor UltraSharp 30 Ultra HD 4K od Dellu. Působivá 30“ obrazovka nabídka 1,07 miliardy barev a kontrastní poměr 400 000:1. Cena? 4 999 dolarů. LCD monitory podobné velikosti a se stejným rozlišením (UDH) přitom stojí pětinu této částky.

Co vlastně dělá technologii OLED tak žádanou? Panely jsou jasnější, tenčí a úspornější než jejich protějšky založené na technologiii LED. OLED nepotřebuje zadní panel pro podsvícení, místo toho využívá tenkou vrstvu organických materiálů, která se rozsvítí, když se do ní pustí proud.

Otázkou zůstává, zda je nasazení OLED do notebooků skutečně nutné. Technologie projevuje svůj potenciál zejména u tmavších odstínů, což uživatelé ocení při sledování filmů nebo hraní her. Při zobrazování bílé a jiných jasných barev (např. v pracovním prostředí textových editorů, při prohlížení webových stránek a jinde) stoupá spotřeba energie.

Výrobci se o technologii přesto začínají zajímat, byť se netají, že zatím jde spíše o zkušební balónky. Mike Nash, šéf produktového portfolia HP, se nechal slyšet, že nový Spectre je „náhled na budoucnost zobrazovacích technologií v noteboocích“ a pokud se novinka neuchytí, společnost nějakou dobu počká, než nasadí OLED displeje u dalších modelů.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: HP

Komentáře